28 września w Warszawie zostanie oficjalnie zainaugurowana w Polsce zbiórka podpisów w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EIO) w sprawie zawieszenia unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.
W tym samym tygodniu EIO ruszy też w innych krajach europejskich, które przystąpiły do zapoczątkowanej w Polsce akcji. Do przedsięwzięcia przyłączyły się m.in.: Austria, Czechy, Dania, Grecja, Litwa, Rumunia i Wielka Brytania.
Celem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, przedstawionej 2 stycznia 2012 r. przez Solidarną Polskę i zarejestrowanej 8 sierpnia przez Komisję Europejską, jest zawieszenie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, który ma zacząć obowiązywać od stycznia 2013 roku. Jak podkreślają autorzy inicjatywy, pakiet uderza przede wszystkim w najbiedniejsze kraje wspólnoty, w tym w Polskę. Liczą także, że za sprawą tego, iż jest pierwsza EOI w historii UE, problem zostanie nagłośniony przez media.
- Od trzech lat głośno mówimy, że trzeba renegocjować pakiet, bo jego wprowadzenie w perspektywie grozi utratą 250 tys. miejsc pracy, w tym dwustu tysięcy w Śląskiem. Wspieramy każdą inicjatywę zmierzającą do zamiany litery pakietu energetyczno-klimatycznego - podkreślił Dominik Kolorz, jeden z organizatorów EIO.
Szacunki ekspertów z branży hutniczej mówią nawet o 500 tys. miejsc pracy... Wejście w życie pakietu oznacza również, jak wyliczyli eksperci NBP, poważny spadek polskiego PKB.
Aby przedsięwzięcie się powiodło, w ciągu 12 miesięcy od daty rejestracji wniosku trzeba zebrać co najmniej milion podpisów w minimum 7 krajach UE.
- Jeśli zbierzemy milion podpisów, to Komisja Europejska będzie musiała się merytorycznie wypowiedzieć na przedłożony wniosek - wyjaśniał przed kilkoma miesiącami Ludwik Dorn z Solidarnej Polski.
Zespół dyrektyw europejskich popularnie zwany pakietem energetyczno- klimatycznym stawia w uprzywilejowanej sytuacji gospodarki państw, których energetyka nie jest oparta na węglu kamiennym i brunatnym. Konkurencyjność energochłonnego przemysłu jest zagrożona. Zagraniczny kapitał operujący w Polsce w tych branżach może przenieść się tam, gdzie od 2013 r. nie będą obowiązywać obostrzenia pakietowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.