Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Większość nowych budynków w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech już teraz ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny - informuje WFOŚiGW w Katowicach. Jak na te rosnące wymagania odpowiada Polska?
Okazją do przemyśleń i rozmowy o podjęciu kroków w kierunku sprostania unijnym wymogom była inauguracja energooszczędnego biurowca Goeppert-Mayer w Katowicach.
Odbyła się ona w czwartek 30 sierpnia na terenie Górnośląskiego Parku Przemysłowego. Oprócz zarządu GPP i reprezentantów firm, które brały udział w powstawaniu wieżowca, w uroczystości udział wzięła też prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz.
- Cieszę się, że możemy nareszcie oddać ten budynek. Jest on unikalny w skali kraju ale też całej Europy - ocenił prezes GPP Mirosław Czarnik.
Na czym polega owa wyjątkowość? Biurowiec wyposażony jest w najnowocześniejszą w Europie energooszczędną technologię tzw. trigenieracji - wytwarzającą łącznie ciepło, prąd i chłód z gazu ziemnego.
Przewidywane zużycie energii w budynku Goeppert-Mayer będzie o ok. 40-50 proc. niższe niż w typowych biurowcach klasy A, przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowników.
- Na podstawie analizy opłacalności systemu trigeneracji wiemy, że okres zwrotu inwestycji powinien zamknąć się w czasie 4-6 lat- wyjaśnił Łukasz Sajewicz z firmy Viessmann Polska, która dostarczyła system. Warto zaznaczyć - inwestycji niemałej. Budowa obiektu trwała półtora roku i kosztowała ok.39 mln zł. Ponad 18 mln zł na ten cel pochodziło ze środków unijnych. Powierzchnia użytkowa obiektu to 7,8 tys. m kw.
Energooszczędnych budynków i rozwiązań budowlanych w Polsce będzie przybywać. Katowicki WFOŚiGW, jako pierwsza w kraju instytucja finansów publicznych w ubiegłym roku uruchomił dwuletnią pilotażową bankową linię kredytową o nazwie "Dom energooszczędny'.
Przeznaczona jest na dofinansowanie - w postaci niskooprocentowanych kredytów - kosztów budowy obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną.
Środki Funduszu w wysokości do 2 milionów udostępnione zostały, wyłonionemu w przetargu, Bankowi Ochrony Środowiska w Katowicach i Częstochowie na uruchomienie dla osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarcza kredytów na dofinansowanie instalacji i urządzeń technologicznych służących budowie domów, których wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową będzie niższy od 60 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie.
W galerii: Uroczysta inauguracja energooszczędnego biurowca Goeppert-Mayer w Katowicach (zdjęcia Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.