Ponad 250 wystawców bierze udział w górniczych targach Expominera del Pacifico, które w czwartek (23 sierpnia) rozpoczęły się w Chile. W gronie wystawców znalazły się także polskie firmy z KGHM Polska Miedź na czele - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki.
Na targach swoje stoiska mają największe światowe firmy sektora górniczego takie jak: Teck, Komatsu, BHP Billiton. KGHM wraz ze spółkami: Nitroerg, Zanam-Legmet i PeBeKa oraz Ambasadą RP w Chile stworzył na targach wspólny, duży "polski segment" o łącznej powierzchni 54 m2. W dniu otwarcia targów stoisko KGHM odwiedziła m.in. Mirtha Dubost burmistrz Iquique oraz Pablo Wagner, wiceminister górnictwa w Chile, który gratulował KGHM zagranicznego rozwoju.
Miedziowy koncern w momencie przejęcia Quadra FNX stał się globalną firmą górniczą i skupia się w tej chwili na budowaniu swojej marki poza granicami kraju.
- Okres bezpośrednio po przejęciu kanadyjskiej spółki Quadra FNX z aktywami m.in. w Chile, wydaje się być idealnym momentem do promocji nie tylko KGHM., ale także spółek z grupy kapitałowej oraz firm z całej Polski , które mają okazję zaprezentowania swojej oferty na arenie międzynarodowej- mówi Bogusław Graboń, dyrektor naczelny ds. zarządzania i zrównoważonego rozwoju KGHM Polska Miedź.
Targi, które potrwają do 25 sierpnia, organizowane są przez Zrzeszenie Przemysłowe w Iquique. Odbywają się w portowym mieście Iquique w północnym Chile, w regionie Tarapaca od lat słynącym z działalności górniczej. W regionie Tarapaca działalność prowadzą m.in. BHP Billiton, Anglo American i Teck. Miasto Iquique oddalone jest o około 350 km od położonego w Chile i należącego do KGHM projektu górniczego Sierra Gorda.
- Obecność polskich firm jest bardzo ważna i wsparcie placówki nie jest bez znaczenia w kraju tak odległym jak Chile. Cieszę się bardzo, że wspólnymi siłami stworzyliśmy ciekawe i oryginalne stoisko wystawiennicze, które wzbudza duże zainteresowanie wśród Chilijczyków. Promocja Polski pod względem potencjału gospodarczego, jak i kulturowego jest bardzo dobrze przyjmowana w Chile, a związki między obu krajami od czasów Ignacego Domeyki pozostają wciąż żywe i intensywne - mówi Radosław Smyk, sekretarz ds. ekonomicznych Ambasady RP w Santiago de Chile.
Podczas targów odbywają się liczne spotkania biznesowe, konferencje, seminaria i pokazy maszyn.
- Rozwój górnictwa w Chile stwarza dla nas miejsce pomimo silnej konkurencji branżowej. Przy merytorycznym wsparciu polskiej ambasady, Nitroerg podążając za inwestycjami KGHM ma realną szansę zaistnienia na tym rynku - ocenia Sławomir Kwiatkowski, członek zarządu, dyrektor ds. rozwoju i produkcji, Nitroerg.
W tym roku KGHM jako firma globalna brała udział m.in. w konferencji PDAC w Kanadzie oraz targach w Duesseldorfie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.