Pracownicy nadzoru górniczego scenariusze filmowe piszą. Inspiruje ich do tego zawodowe życie. W ubiegłym roku w ramach współpracy Wyższego Urzędu Górniczego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych powstały trzy filmy szkoleniowe dla pracowników górnictwa.
- Są wykorzystywane nie tylko podczas seminariów i szkoleń. Kilka dni temu na WUG-owskim kanale na Youtube został zamieszczony trzeci z ubiegłorocznej produkcji filmowej - "Pył węglowy w kopalni - czarny zabójca". Wcześniej zamieściliśmy tam dwa inne filmy, zrealizowane z inspiracji inspektorów nadzoru górniczego.: "Wciągnięty w taśmę", "Właściwa eksploatacja maszyn i urządzeń budowy przeciwwybuchowej" - wyjaśnia Jolanta Talarczyk, rzeczniczka WUG.
Od jednego do trzech procent wydobywanego węgla w procesie urobku lub transportu przemienia się w pył węglowy, który nazwany bywa czarnym zabójcą. Nie zawsze jest tak samo groźny. Jest śmiertelnie niebezpieczny, gdy wybucha.
A dzieje się to gdy gromadzi się w jakimś miejscy w dużych stężeniach (300-500g/m sześć powietrza), w wysokiej temperaturze (550-1400 0C) w połączeniu z inicjałem spowodowanym np. z tąpnięciem, wybuchem metanu, robotami strzałowymi, otwartym ogniem lub pracą urządzeń elektrycznych. Wtedy jest katastrofa, która wpisuje się czarnymi literami do historii światowego górnictwa. Największe polskie górnicze tragedie z udziałem pyłu węglowego, to wypadki zbiorowe w:
● JSW SA - KWK Jas-Mos w 2002 r. ( zginęło 10 górników, a dwóch zostało ciężko rannych),
● KW SA - KWK Halemba w 2006 r. (23 ofiary śmiertelne i jeden górnik ranny),
● KHW SA - KWK Mysłowice-Wesoła w 2008 r. (dwóch górników zginęło, jeden został lekko ranny).
Film szkoleniowy pt. "PYŁ WĘGLOWY W KOPALNI - CZARNY ZABÓJCA" opowiada w jaki sposób można neutralizować pył węglowy, który wstępuje w każdym wyrobisku. A także: kiedy "czarny zabójca" jest niebezpieczny i jakie spowodował już katastrofy. Koncepcja i scenariusz jest dziełem dwóch specjalistów Departamentu Górnictwa: Jana Krzelowskiego i Dariusza Katana. Film szkoleniowy "PYŁ WĘGLOWY W KOPALNI - CZARNY ZABÓJCA" został zrealizowany przez ITG KOMAG .
Filmy te można obejrzeć wchodząc na kanał WUG na popularnym YouTube. Jest tam już 16 prezentacji najczęściej powtarzających się wypadków, a także porad jak ustrzec się nieszczęścia podczas pracy w niebezpiecznych warunkach oraz dobrych praktyk, które warto upowszechniać w zakładach górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.