- Nie został jak dotąd przedłożony żaden formalny projekt w sprawie zmian w systemie emerytalnym dla górników. Natomiast uważam, że zapowiedź premiera z expose była jasna. Górnicy pracujący pod ziemią nie będą mieli zmienionego systemu emerytalnego - stwierdził w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Przypomnijmy, że według zapowiedzi premiera dotychczasowe uprawnienia mają zachować ci górnicy, którzy "pracują bezpośrednio przy wydobyciu". Jak te słowa interpretuje wicepremier?
- Wydaje mi się, że ważne jest tu odwołanie się do tych źródłowych zapowiedzi premiera. Ja mam wrażenie, że niektórzy za bardzo kombinują, starając się rozszerzać słowa premiera, co uważam za niedopuszczalne. Proponowałbym, nie tworzyć interpretacji słów pana premiera. Byłoby bardzo nierozsądne, gdyby ktoś rozwijał je tak, by dokuczać górnikom.(...) Górnictwo odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu niezależności energetycznej Polski i powinniśmy pilnować, by względy ambicjonalne czy symboliczne nie przeważyły nad zdrowym rozsądkiem. Śląsk decyduje o tym, że Polska jest niezależna energetycznie - podkreślił wicepremier Pawlak.
Przypomnijmy też, że w piątek, 10 lipca, portal górniczy nettg.pl otrzymał wyjaśnienia dotyczące prac nad systemem emerytalnym górników od ministerstwa pracy i polityki społecznej.
- Premier zaproponował utrzymanie pewnych przywilejów emerytalnych wyłącznie dla tych osób, które pracują bezpośrednio przy wydobyciu w kopalniach. Pozostałe osoby zatrudnione w górnictwie, które obecnie korzystają ze szczególnych uprawnień a nie pracują bezpośrednio przy wydobyciu, będą mogły skorzystać z rozwiązań przejściowych tak, aby pozostali jak najszybciej mogli wejść do systemu powszechnego - wyjaśnił Janusz Sejmej, rzecznik prasowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Jednocześnie resort poinformował nas, że "Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie opracowało jeszcze projektu ustawy, realizującego zapowiedź premiera".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
tak 3maj Pawlak jestem za! a tusk niech patrzy na oszczednosci w swoim burdelu!A jak chce to mozemy sie spotkac w warszwie i zaspakuje jak wygladaja sróby dwudziestki!!
Tak, dniowki 1,8. Trzeba ich miec 4500 plus te lata, ktore nie przerobiles w akordzie. Razem 30 lat. Czyli 5 lat na emeryturze i wiadomo co
chyba dniówki 1,8 będom sie liczyć
Waldek, chyba tak powiedziales ze strachu przed ryżym matołem. Gornicy obserwuja cie. Pamietaj małorolny
Witam Pracuję na oddziale szybowym jako górnik szybowy dla informacji(w szybie) na wysokościach. W każdej kopalni jest wykaz prac szczególnie niebezpiecznych. Czyli mam rozumieć że mnie ustawa jeśli oczywiście wejdzie w życie nie dotyczy? pozdrawiam
Napewno nie sygnalista, elektryk na rozdzielni czy nadsztygar.
Zolnierz na froncie, to kumam, ale pracujacy bezposrednio przy wydobyciu, to kto to taki? Kombajnista?