Przed końcem tego roku w należącej do Zakładów Energetyki Cieplnej w Katowicach elektrociepłowni Wieczorek zostanie uruchomiona instalacja kogeneracyjna, wytwarzająca z metanu (dostarczanego z kopalni Murcki-Staszic) energię elektryczną i ciepło. Inwestycję pożyczką wysokości przeszło 3,7 mln zł wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Budowa w EC Wieczorek ruszyła we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie weszła w etap montażu dwóch silników gazowych o mocy cieplnej po około 1,5 MW każdy i mocy elektrycznej po około 1,4 MW, a także kotła gazowego o mocy 6 MW oraz infrastruktury towarzyszącej.
- Próby pomontażowe i wstępny rozruch instalacji są planowane na czwarty kwartał, przed końcem tego roku nastąpi jej pełne uruchomienie i zakończenie inwestycji - informuje Roman Ludyga, specjalista w Dziale Ochrony Środowiska ZEC.
Gazowe agregaty będą spalały metan, ujmowany w kopalni Murcki-Staszic. W ciągu doby średnio około 15 tys. m sześc., czyli rocznie mniej więcej 5,5 mln m sześc. Tym samym tyle tego gazu nie trafi do atmosfery, a przypomnijmy, że przyczynia się on do tzw. efektu cieplarnianego 21-krotnie bardziej od dwutlenku węgla.
Wsparcie WFOŚiGW
Zapewne ta okoliczność była nieobojętna dla decyzji zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o finansowym wsparciu przedsięwzięcia w postaci długoterminowej i niskooprocentowanej pożyczki wysokości 3 733 636 zł, z możliwością jej częściowego umorzenia. Umowa pożyczki została zawarta w połowie grudnia ubiegłego roku. Jej wartość w poważnym stopniu waży w kosztach całości inwestycji, albowiem z tego źródła pochodzi co czwarta wydana na ten cel złotówka.
Zakłady Energetyki Cieplnej - do tej pory spółka-córka Katowickiego Holdingu Węglowego - znajdują się w przededniu prywatyzacji. Nowoczesna instalacja gazowa w EC Wieczorek, dająca pewność regularnych dostaw czystego gazowego paliwa, z pewnością podniesie wartości firmy. Tym bardziej, że wytwarzane w kogeneracji ciepło i energia elektryczna mają niemal pewnych odbiorców. Na ich liście są kopalnie obecnego właściciela spółki, ale też inni zewnętrzni odbiorcy przemysłowi i komunalni. Ale Krzysztof Chojnacki, wiceprezes zarządu ZEC, eksponuje przede wszystkim ekologiczny wymiar będącej na ukończeniu inwestycji.
Energia z odpadowego gazu
- Skojarzone wytwarzanie prądu i ciepła w gazowych agregatach zapewnia wyższą niż w rozdzielnym procesie sprawność przemiany energii. Mamy zatem do czynienia z oszczędnością energii pierwotnej. Finalizowany projekt pozwoli też na zmniejszenie zużycia wody. Bodaj zasadniczym walorem "wieczorkowej" instalacji - abstrahując już od kwestii górniczego bezpieczeństwa - będzie jednak wykorzystywanie gazu z odmetanowania kopalni Murcki-Staszic, a więc zamiana odpadowego dotąd produktu górniczej eksploatacji na użyteczny i atrakcyjny towar. Zastosowanie czystszego od węgla paliwa będzie się również łączyło ze zdecydowanym zmniejszeniem emisji do atmosfery szkodliwych pyłów i gazów - tłumaczy Krzysztof Chojnacki.
Roman Ludyga precyzuje, że produkcja minimum 19 tys. MWh energii elektrycznej z metanu pozwoli na ograniczenie zużycia węgla o około 3,5 tys. t. Łączy się to także z ograniczeniem ilości odpadów paleniskowych. Wyraźnej redukcji ulegnie zarazem emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych. W atmosferze znajdzie się więc o około 13 t mniej pyłów rocznie oraz o przeszło 16 t mniej zanieczyszczeń gazowych, tj. tlenków siarki, węgla i azotu oraz szczególnie groźnego benzoalfapirenu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.