Dwie kopalnie Południowego Koncernu Węglowego - Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie obecnie zaspokajają 30 procent potrzeb elektrowni grupy energetycznej Tauron.
- Chcielibyśmy dojść do poziomu 50 procent - powiedział Trybunie Górniczej Dariusz Lubera, prezes zarządu tej spółki.
Ma temu służyć m.in. przyśpieszenie realizacji inwestycji w stosunku do tempa zapisanego w pierwotnej strategii. Na przykład zakończenie sztandarowej inwestycji PKW, budowy szybu Grzegorz i osiągnięcie związanych z tym efektów, było zaplanowane na rok 2024.
- Teraz te prace będą przyspieszone - podkreślił prezes.
O ile, na to odpowie nowa strategia spółki, która zostanie upubliczniona we wrześniu tego roku.
- Chcemy zwiększyć własne wydobycie, ale bez poniesienia nakładów, jest to nierealne. Około 2018 roku wydobycie tych dwóch kopalń powinno być już wyższe w stosunku do obecnego - kontynuuje Lubera.
Jakiej wysokości to będą nakłady, okaże się po zakończeniu prac nad nową strategią grupy Tauron. Na razie zostało ujawnione, że cała grupa wyda na inwestycje 44 mld zł. Jaka część z tego przypadnie PKW, będzie wiadomo za kilka tygodni.
Tauron chce przejąć od Kompanii Węglowej jej pakiet udziałów (ok. 50 proc.) w Południowym Koncernie Węglowym. Lubera stwierdził, że cały czas trwają rozmowy na ten temat. Spółka energetyczna chce, aby nastąpiło to w drodze wymiany aktywów, czyli Kompania przekazałaby swoje udziały w PKW w zamian za udziały lub akcje Taurona w innych spółkach.
Prezes Lubera potwierdził, że nie jest już brana pod uwagę koncepcja przejęcia od Kompanii Węglowej kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach i negocjacje w tej sprawie zostały definitywnie zakończone. Przyznał również, że Tauron nie jest zainteresowany akwizycją innych kopalń, ani współpracą z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi pokładami węgla, zalegającymi w okolicy Jaworzna.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy łączenie wydobycia węgla razem z produkcja energii nie podlega czasami ustawie antmonopolowej?