New World Resources , właściciel kopalń OKD, doszedł do porozumienia ze swoimi klientami w sprawie sprzedaży węgla koksującego i koksu na trzeci kwartał kalendarzowy 2012 r. - czytamy w raporcie spółki, który dotarł 27 bm. do redakcji portalu górniczego nettg.pl. Spółka ogłosiła również wolumeny produkcji i sprzedaży za drugi kwartał kalendarzowy 2012 r.
NWR podtrzymał swoje cele produkcyjne i sprzedażowe na rok 2012. Spółka oczekuje, że wyprodukuje pomiędzy 10,8 Mt a 11 Mt węgla i 700 kt koksu. NWR oczekuje, że zewnętrzna sprzedaż osiągnie pomiędzy 10,25 Mt a 10,5 Mt węgla, podzielonych w przybliżeniu na 52 procent węgla energetycznego i 48 procent węgla koksującego. NWR dalej oczekuje sprzedaży koksu w 2012 r. na poziomie około 600kt.
Ceny węgla koksującego
Średnia uzgodniona cena dla węgla koksującego, który ma zostać dostarczony w trzecim kwartale 2012 r., wynosi 129 euro za tonę i jest o 2 procent wyższa od ceny zrealizowanej w drugim kwartale.
Powyższa średnia cena węgla koksującego opiera się na założeniu, że sprzedaż węgla koksującego w trzecim kwartale 2012 r. będzie stanowić w około 48 procentach twardy węgiel koksujący (średnia zmienność), w 46 procentach półmiękki węgiel koksujący oraz w 7 procentach węgiel koksujący typu PCI.
Ceny koksu
Średnia uzgodniona cena sprzedaży koksu na trzeci kwartał kalendarzowy 2012 r. spadła o 1 procent w porównaniu do ceny zrealizowanej w drugim kwartale i wynosi 294 euro za tonę.
Średnia cena koksu opiera się na założeniu, że sprzedaż w trzecim kwartale 2012 r. będzie się składać w przybliżeniu w 67 procentach z koksu odlewniczego, w 13 procentach z koksu wielkopiecowego i w 20 procentach z innych typów koksu.
Ceny węgla energetycznego
Zgodnie z poprzednim ogłoszeniem, średnia uzgodniona cena sprzedaży węgla energetycznego na kalendarzowy rok 2012 wynosi 74 euro za tonę, czyli jest o 11 procent wyższa, niż średnia zrealizowana cena w 2011 r.
Wszystkie ogłoszone ceny są oparte na kursie wymiany 25,0 korony czeskiej za euro. Ceny są wyrażone jako uśrednione przeciętne ceny zarówno dla węgla, jak i koksu różnej jakości i są cenami loco.
Średnie ogłoszone ceny są cenami orientacyjnymi. Szereg czynników, włącznie z, ale nie ograniczając się do, wahań kursu walutowego, zmian jakości, terminowości dostaw oraz elastycznych przepisów w poszczególnych umowach może wpłynąć na końcowe zrealizowane ceny. Zatem rzeczywista cena zrealizowana w tym okresie może różnić się od średniej ogłoszonej ceny. Wskazane spodziewane wolumeny sprzedaży mogą ulec wpływowi struktury produkcji, jak również struktury sprzedaży oraz indywidualnej jakości asortymentu sprzedaży dostarczanego klientom - czytamy w komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.