Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło serię warsztatów edukacyjnych poświęconych gazowi z łupków. Pierwsza edycja - przeprowadzona w województwie Pomorskim - już się zakończyła, jednak jak zapowiada zespół prasowy spółki, wkrótce przeprowadzone zostaną kolejne.
W dniach 11 i 13 lipca w Gdańsku i Olsztynie w warsztatach uczestniczyli przedstawiciele mediów, a w Krokowej i w Starogardzie Gdańskim w dniach 19 i 20 lipca przedstawiciele samorządów.
25 lipca 2012 r. spółka rozpoczęła także publikację comiesięcznego biuletynu informacyjnego poświęconego tematyce gaz z łupków.
- Podczas warsztatów dziennikarze i przedstawiciele lokalnych samorządów mieli okazję dowiedzieć się o technologii i bezpieczeństwie prowadzonych prac, jak wygląda i na czym polega zabieg szczelinowania hydraulicznego, jakie substancje wchodzą w skład płynu do szczelinowania - informuje PGNiG.
Uczestnicy poznali także aspekty prawne związane z poszukiwaniami i wydobyciem gazu z łupków, w tym również prawa, jakie przysługują samorządom i obowiązkami, które muszą spełniać firmy poszukiwawcze.
- Do dyspozycji uczestników warsztatów byli niezależni eksperci oraz przedstawiciele PGNiG. Przedstawione zostały przykłady wieloletniej współpracy ze społecznościami lokalnymi przy wydobywaniu gazu ziemnego na Pomorzu i korzyści dla społeczności lokalnych, które mogą się analogicznie przenieść na przyszłe korzyści związane z wydobyciem gazu z łupków - głosi komunikat PGNiG.
W warsztatach uczestniczyło łącznie blisko 150 osób, jednak jak zaznacza PGNiG - w dalszym ciągu istnieje duże zapotrzebowanie na obiektywną wiedzę na temat łupków, szczególnie na poziomie lokalnym.
- Wskazują na to nie tylko wyniki ankiet prowadzonych wśród uczestników warsztatów, ale również doświadczenia przedstawicieli PGNiG, obsługujących punkty informacyjne, które firma uruchomiła w wybranych gminach województwa Pomorskiego - napisano.
PGNiG planuje w najbliższym czasie kolejne edycje warsztatów oraz spotkań otwartych z mieszkańcami terenów, na których są lub będą prowadzone prace poszukiwawcze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.