Konkurs na zaprojektowanie reprezentacyjnej strefy wejściowej do zabytkowych obiektów Elektrociepłowni Zabrze rozstrzygnął jej właściciel, koncern Fortum. W miejscu zaniedbanych niskich budynków mają znaleźć się m.in. przeszklona oranżeria, pergole i fontanny.
Chodzi o przejętą przez spółkę przed ponad rokiem zabrzańską elektrociepłownię o ponadstuletniej tradycji, której sercem jest zabytkowy obiekt z efektowną modernistyczną elewacją. Do końca roku Fortum ma ostatecznie zdecydować o rozpoczęciu budowy w pobliżu zabytkowej części zakładu nowego bloku kogeneracyjnego o mocy 355-430 MW.
Na razie właściciel przeprowadził konkurs na rewitalizację obszaru między główną zabrzańską ulicą Wolności, przy której znajduje się elektrownia, a jej zabytkowym budynkiem. Skierowano go do studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
W konkursie zwyciężyła praca "Oranżeria Fortum" Katarzyny Magiery oraz Piotra Furmana. Nagrodzono ją m.in. "za podkreślenie osi historycznego założenia Elektrociepłowni nowymi obiektami".
"W rozwiązaniu projektowym użyty został przezroczysty materiał, dzięki któremu architektura głównego budynku pozostanie widoczna" - podkreśliło też jury konkursu.
W miejsce dotychczasowej niskiej zabudowy w strefie wejściowej zakładu studenci zaplanowali oranżerię z przezroczystymi ścianami. Zachowana ma zostać oś kompozycyjna - od obecnej bramy do frontowego wejścia do głównego gmachu zakładu. Utworzony tam plac mają wypełnić m.in. zieleń i fontanny.
Większa część terenu przed wejściem do EC Zabrze ma być ogólnodostępna, granica zamkniętej strefy ma zostać przesunięta bliżej zakładu. Wewnątrz niej studenci zaplanowali m.in. miejsca odpoczynku dla pracowników i gości - z zielenią i pergolami. Obok, w miejscu obecnej zabudowy gospodarczej, ma stanąć dwupoziomowy parking.
Widocznym z daleka wyróżnikiem EC Zabrze ma być logo właściciela na jednym z trzech kominów starej części zakładu - ściętym i nadbudowanym stalowym rusztowaniem do wysokości pozostałych. Zaplanowane nowe budynki to - prócz oranżerii i parkingu - obiekt dla gastronomii i nowa siedziba ochrony.
Konkursowe jury utworzyli naukowcy wydziału architektury Politechniki Śląskiej, prezydent Zabrza i przedstawiciele Fortum. Zwycięska praca otrzymała nagrodę pieniężną; przyznano też dwa wyróżnienia. Biorący udział w konkursie studenci dostali zaliczenia z przedmiotu: "Projektowanie w kontekście kulturowym".
- Cieszymy się, że firmie Fortum udało się pozyskać wartościowy projekt, na podstawie którego przeprowadzona zostanie rewitalizacja terenu oraz budynków należących do Elektrociepłowni Fortum w Zabrzu - zaznaczył rzecznik Fortum Power and Heat Polska Roman Jamiołkowski.
Historia należącej dziś do fińskiego właściciela elektrociepłowni sięga 1896 r. Wówczas przy drodze z Zabrza do Chorzowa, w pobliżu kopalni Królowa Luiza, swój zakład zaczął budować niemiecki koncern AEG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.