W bloku nr 1 Elektrowni Turów doszło we wtorek (24 lipca) do wybuchu pyłu węglowego. Z pytaniami dotyczącymi tego czym jest pył węglowy, w jakich warunkach dochodzi do jego wybuchu oraz jak przebiega eksplozja portal górniczy nettg.pl zwrócił się do prof. Krzysztofa Cybulskiego, dyrektora Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie.
- Pył węglowy jest pyłem organicznym, który powstaje w czasie eksploatacji węgla i przy jego transporcie. Do jego wybuchu dochodzi, gdy zostają spełnione odpowiednie warunki. Przede wszystkim musi się on zmieszać z powietrzem w odpowiednich proporcjach. Dolna granica dla pyłu węglowego wynosi wynosi 50g/m3 powietrza. Oczywiście do wystąpienia tej reakcji konieczny jest inicjał, czyli źródło zapłonu. Siła wybuchu zależy do ilości pyłu oraz od siły inicjału. Warto zaznaczyć, że im drobniejszy był, tym jest on groźniejszy, bo łatwiej może utworzyć z powietrzem mieszaninę wybuchową.
Średniej wielkości wybuch pyłu węglowego może przekroczyć prędkość dźwięku. Cała reakcja przebiega jak widać bardzo szybko, a jej efekty to wzrost temperatury, ciśnienia i wydzielanie się ogromnych ilości tlenku węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.