Komisja Europejska przedstawiła działania na rzecz poprawy dostępu do europejskich informacji naukowych. Szerszy i szybszy dostęp do dokumentów i danych naukowych ułatwi naukowcom i przedsiębiorcom wykorzystywanie wyników badań finansowanych ze środków publicznych.
Pozwoli to na zwiększenie potencjału innowacyjnego Europy i da obywatelom szybszy dostęp do korzyści płynących z odkryć naukowych. W ten sposób Europa uzyska lepszy zwrot z wynoszących 87 mld euro rocznych inwestycji w badania naukowe i rozwój.
Działania te stanowią uzupełnienie przyjętego komunikatu Komisji dotyczącego realizacji europejskiej przestrzeni badawczej - poinformował portal nettg.pl biuro prasowe Komisji Europejskiej w Warszawie.
Pierwszym krokiem Komisji będzie uczynienie wolnego dostępu do publikacji naukowych ogólną zasadą inicjatywy "Horyzont 2020", czyli unijnego programu finansowania badań naukowych i innowacji na lata 2014-2020.
Począwszy od 2014 r., wszystkie artykuły opracowywane przy wykorzystaniu środków z programu "Horyzont 2020" muszą być udostępniane: artykuły będą niezwłocznie udostępniane on-line przez wydawcę ("złoty" dostęp), a nakłady na publikację mogą kwalifikować się do zwrotu przez Komisję Europejską; lub naukowcy będą udostępniać swoje artykuły w otwartym archiwum nie później niż sześć miesięcy (12 miesięcy dla artykułów z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych) po publikacji ("zielony" dostęp).
Komisja zaleciła państwom członkowskim przyjęcie podobnego podejścia w przypadku wyników badań finansowanych w ramach ich własnych krajowych programów. Celem jest zapewnienie do 2016 r. wolnego dostępu do 60 proc. artykułów dotyczących europejskich badań naukowych finansowanych ze środków publicznych.
Komisja będzie również eksperymentować z otwartym dostępem do danych gromadzonych w ramach badań finansowanych ze środków publicznych (np. do liczbowych wyników doświadczeń), uwzględniając uzasadnione obawy dotyczące interesów handlowych lub prywatności podmiotów otrzymujących finansowanie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.