Rząd Chińskiej Republiki Ludowej, z uwagi na starzenie się społeczeństwa, przymierza się do podniesienia (obowiązującego od ponad 60 lat) progu wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Rząd chce, by w 2045 r. kobiety i mężczyźni stawali się emerytami mając 65 lat.
Wiek emerytalny, patrząc na problem z ekonomicznego punktu widzenia, w Chinach trzeba podnieść, bo zwiększa się dysproporcja między tym, co wpływa do budżetu ze składek a tym, co trzeba wypłacić na świadczenia (liczonej w ponad 2 biliony euro). Nie chodzi tu tylko o to, że składki są zbyt niskie, ale o to, że w ciągu trzech dekad znacznie wydłużyła się tzw. średnia życia w Chinach. W czasach, gdy system wchodził w życie statystyczny Chińczyk żył nieco ponad 50 lat. Dziś - 73 lata
Teraz próg emerytalny wynosi w Chinach, to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Pracujące fizycznie mogą przechodzić na emeryturę po 50. roku życia. przy czym pracownice fizyczne mogą przechodzić na emerytury już z chwilą ukończenia 50 lat. System ten wszedł w życie ponad 60 lat temu, kiedy przeciętna długość życia Chińczyków wynosiła ok. 50 lat. Obecnie Chińczycy żyją średnio 73 lata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.