W czwartek, 19 lipca br., w Głównym Instytucie Górnictwa odbędzie się seminarium pt. "Praktyczne przykłady zastosowania modelowania numerycznego do obliczania obciążeń obudowy szybowej". W trakcie spotkania omówione zostaną przede wszystkim wyniki badań realizowanych w Zakładzie Technologii Eksploatacji i Obudów Górniczych GIG w ramach pracy statutowej, dotyczących wpływu pustek za obudową szybową na jej stateczność.
W badaniach modelowych wykorzystano program FLAC3D, oparty na metodzie różnic skończonych. Metoda ta należy do grupy metod ośrodka ciągłego, jednak zastosowanie opracowanego w ramach pracy statutowej algorytmu umożliwiło uwzględnienie w obliczeniach odrywania się zniszczonych, powierzchniowych fragmentów obudowy. W czasie seminarium omówione zostaną skrótowo także inne zagadnienia związane z modelowaniem numerycznym obudowy szybowej: analiza wpływu podszybi na obciążenie obudowy szybowej, ocena rzeczywistego obciążenia poziomego betonowej obudowy szybowej na podstawie analizy wstecznej występujących uszkodzeń, prognozowanie przemieszczeń obudowy szybu i podszybi w otoczeniu masywu solnego w długim okresie (50 lat), określenie współczynnika koncentracji naprężeń wywołanych eksploatacją ścian węglowych w rejonie szybu, określenie współczynnika pewności przeniesienia naprężeń szybu o zmiennym przekroju (prostokątnym, beczkowym i kołowym), wstępne wyniki obliczeń zmian obciążenia tam i korków izolacyjnych podczas likwidacji szybu (PFC3D).
Dodatkowych informacji udziela dr inż. Sławomir Bock, GIG, tel. 32 259 24 06.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.