W czerwcu w żywieckim ratuszu podpisano list intencyjny w sprawie ubiegania się o pozyskiwanie unijnych środków na regulację brzegów rzek i Jeziora Żywieckiego oraz wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych i infrastruktury turystycznej. Koszt przedsięwzięcia jest szacowany na ok. 500 mln złotych. Według planów jego realizacja ma zakończyć się w roku 2020.
List jest deklaracją w sprawie wspólnych starań o pozyskiwanie dofinansowania ze środków unijnych w celu przystąpienia do przygotowania projektu "Rewitalizacja rzek, potoków i Jeziora Żywieckiego jako działania na rzecz ochrony przeciwpowodziowej i wzmocnienia efektu ekologicznego projektu "Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie".
Porozumienie podpisali Antoni Szlagor - burmistrz Żywca, Stanisław Gawłowski - wiceminister środowiska, Adam Zdziebło - wiceminister rozwoju regionalnego oraz wójtowie żywieckich gmin, i przedstawiciele Związku Międzygminnego ds. Ekologii oraz reprezentanci Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Planowane inwestycje - jak stwierdzili sygnatariusze listu intencyjnego - mają na celu kompleksowe oczyszczenie, zabezpieczenie potoków, rzek, które są dopływami do Jeziora Żywieckiego i stworzenie warunków do rozwoju profesjonalnej infrastruktury turystycznej nad tym zbiornikiem tak, by mogło stać się, na wzór jezior szwajcarskich, prawdziwą perłą Beskidów.
W konferencji na temat zagospodarowania Jeziora Źywieckiego uczestniczyła Gabriela Lenartowicz - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bernard Błaszczyk - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Małgorzata Skucha - wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jezioro Żywieckie to zbiornik retencyjny na Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Zbiornik ma głębokość maksymalną 26,8 m, a głębokość średnia wynosi 8,6 m. Został utworzony przez spiętrzenie wód rzeki Soły zaporą ziemną.
W galerii: Widok na Jezioro Żywieckie w okolicach Tresnej, czerwiec 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.