W niedzielę1 lipca 12-osobowa delegacja Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Energii Republiki Albanii zakończyła wizytę w Polsce. Zabrali ze sobą tekst obowiązującej w Polsce od 1 stycznia br. ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz schemat organizacyjny Wyższego Urzędu Górniczego.
- Jesteśmy na etapie organizowania nadzoru górniczego na zupełnie innych niż dotąd zasadach. Dlatego staraliśmy się o szkoleniową wizytę w Polsce. Urząd Górniczy w Tiranie ma inicjatywę legislacyjną. Wasze przepisy, doświadczenia organizacyjne i procedury w nadzorowaniu kopalń chcemy wykorzystać do usprawnienia funkcjonowania naszego, rozwijającego się górnictwa. Zabieramy ze sobą wiele polskich dokumentów, w tym tekst waszej nowej ustawy i schemat organizacyjny WUG. Będziemy je jeszcze analizowali i zobaczymy, które rozwiązania będzie można zastosować w Albanii - mówił prof. Armile Teta w przedostatnim dniu tygodniowej wizyty albańskiej delegacji w Polsce.
Piotr Litwa, prezes WUG zaprosił Refika Spahiu - przewodniczącego albańskiej delegacji i dyrektora Górniczej Inspekcji Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Energii Republiki Albanii na odbywające się co roku spotkania szefów urzędów górniczych państw europejskich.
- W spotkaniach szefów urzędów górniczych państw europejskich można uczestniczyć w charakterze obserwatora. Co roku jest inny temat obrad. Gospodarzami kolejnych spotkań są różne państwa. Dzięki temu wymianę doświadczeń i dyskusje można wzbogacać o wizyty w najciekawszych zakładach górniczych w kraju, w którym odbywają się obrady. Wszyscy musimy nieustannie się uczyć nie tylko jak coraz efektywniej wydobywać kopaliny, ale także jak minimalizować negatywne oddziaływanie górnictwa na środowisko, bo Ziemia jest tylko jedna. Współpraca międzynarodowa i dyskusje w gronie specjalistów z różnych państw są impulsem do szukania nowych rozwiązań, do weryfikowania przepisów - podkreśla prezes WUG
Delegacja Republiki Albanii - inżynierów górnictwa, ekonomistów i finansistów reprezentujących tamtejsze Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Energii oraz zakłady wydobywające chrom i miedź - przyjechała do Polski 24 czerwca br. Goście zapoznali się ze strukturą organizacyjną, kompetencjami i podstawami prawnymi funkcjonowania polskiego nadzoru górniczego. Interesowali się przepisami prawa Unii Europejskiej dotyczącymi górnictwa. Ponadto zaprezentowano im działalność komisji powoływanych przez prezesa WUG oraz polskiego górnictwa w ochronie środowiska. Podczas wizyt studyjnych odwiedzili Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, Archiwum Mierniczo-Geologicznym WUG, KWK Pniówek i ZKWK Guido w Zabrzu.
Albańczycy po raz drugi gościli w WUG. Podobna wizyta, ale w znacznie krótsza i w innym składzie osobowym, miałą miejsce w 2009 r. Z doświadczeń polskiego nadzoru górniczego w ostatnich latach korzystali także przedstawiciele górnictwa Ukrainy i Estonii, dla który również na ich prośbę przygotowywano zajęcia szkoleniowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.