"Bezpiecznie zbudujemy bezpieczną elektrownię atomową" - pod tym hasłem w środe (27 czerwca) w Warszawie odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie założycieli klastra EUROPOLBUDATOM - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu gospodarki. Celem inicjatywy jest stworzenie płaszczyzny współpracy na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. W spotkaniu uczestniczyła Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej.
Do inicjatywy przystąpiło 16 firm z branży energetycznej i budowlanej oraz instytucji naukowo-badawczych. Celem założycieli jest wykorzystanie doświadczeń polskich przedsiębiorstw i jednostek badawczych zdobytych przy realizacji projektów jądrowych na całym świecie do podnoszenia ich pozycji konkurencyjnej w sektorze.
Klaster ma wspierać współpracę administracji z krajowymi przedsiębiorstwami budowlanymi na rzecz tworzenia nowych inicjatyw energetycznych.
- Chcemy być sojusznikiem Pełnomocnika Rządu w obszarze budowania najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa w energetyce jądrowej, służyć wiedzą inżynierską oraz przekonywać do tego przedsięwzięcia sceptyków - zadeklarował Zbigniew Bachman, prezes zarządu Fundacji Wszechnicy Budowlanej, koordynatora EUROPOLBUDATOM.
- Ta inicjatywa znakomicie wpisuje się w program polskiej energetyki jądrowej, której jednym z głównych celów jest aktywizacja i zaangażowanie przemysłu. Wspólnie mamy szansę na sformalizowanie budowy zupełnie nowej jakościowo kultury technicznej - powiedziała minister Hanna Trojanowska.
Sektor energetyki jądrowej podlega jednym z najbardziej rygorystycznych systemów bezpieczeństwa obowiązujących na świecie. Wypracowane przez ponad 55 lat standardy funkcjonowania komercyjnej energetyki jądrowej można porównać jedynie z sektorem kosmicznym.
Wydarzenie było okazją do przekazania doświadczeń polskich ekspertów, zdobytych m.in. przy budowie elektrowni jądrowych w Finlandii i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami i zastosowaniem nowoczesnych technologii podczas budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych na świecie. W najbliższym czasie kolejne organizacje planują włączenie się w działania klastra.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.