ExxonMobil zakończył poszukiwania gazu w Polsce, poinformowała spółka w komunikacie. Spółka miała sześć koncesji na poszukiwanie gazu.
- Nie zaobserwowaliśmy tam stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów - poinformował doradca ExxonMobil Exploration and Production Poland ds. relacji zewnętrznych Adam Kopyść, cytowany w komunikacie spółki.
Dziennik "Rzeczpospolita" podał, że oznacza to koniec wierceń ExxonMobil w Polsce. Gazeta przypomina, że wcześniej bez sukcesów koncern wiercił w Krynicy w gminie Krasnystaw a w lutym ExxonMobil przy okazji innych swoich odwiertów sygnalizował, że nie przyniosły one efektów, które mogły uzasadniać rozpoczęcie produkcji.
Polskie firmy z licencjami na poszukiwanie gazu łupkowego to PGNiG, PKN Orlen, Grupa Lotos i Petrolinvest. Koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego posiada także szereg zagranicznych koncernów, oprócz ExxonMobil to m.in., Chevron, ConocoPhillips (poprzez umowę z Lane Energy), Marathon Oil i Eni.
Państwowy Instytut Geologiczny podał ostatnio, że najbardziej prawdopodobny przedział zasobów gazu ziemnego z łupków wynosi 345-768 mld m. sześc.
W kwietniu ub.r. amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA) szacowała, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.).
ExxonMobil jest największym na świecie przedsiębiorstwem pod względem wartości rynkowej, która 13 lipca 2007 roku wyniosła 508,85 mld $, jak również największą na świecie spółką notowaną na giełdzie. Ta spółka paliwowa utworzona została 30 listopada 1999 roku przez połączenie dwóch firm Exxon i Mobil.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.