Dziennikarze mieli okazję przyglądać się, jak w kopalni Wieczorek wygląda eksploatowanie ścian "na zawał" i "na podsadzkę". Różnica ta jest wymuszona tym, co znajduje się nad ścianą - na powierzchni.
Prowadzona przez Wieczorek, ale znajdująca się w obszarze górniczym innej holdingowej kopalni - sąsiedniej Murcki-Staszic - ściana 142 jest ścianą zawałową. Oznacza to, że obszar, z którego kombajn wybierze węgiel, wypełnia się tym, co znajduje się nad pustą przestrzenią... Strop zawala się. Czasem następuje to samoczynnie, a czasem przy udziale ludzi, którzy wywołują zawał za pomocą środków strzałowych.
Taka metoda oczywiście wywiera wpływa na to, co znajduje się na powierzchni, nad eksploatowanym obszarem, powodując obniżanie terenu i występowanie szkód górniczych. Dlatego właśnie metoda zawałowa stosowana jest tam, gdzie pozwalają na to warunki na powierzchni. Opisywana ściana 142 znajduje się 662 m pod terenami leśnymi, w okolicach dzielnicy Stara Wesoła, należącej do Mysłowic.
Tam, gdzie zabudowania na powierzchni nie pozwalają na to, by prowadzić eksploatację z zawałem stropu, trzeba zastosować inne metody. Położona 564 m pod ul. Szopienicką w Katowicach (os. Wysockiego) ściana 212 jest tzw. ścianą podsadzkową. Oznacza to, że w pustki poeksploatacyjne rurociągami za pośrednictwem wody (którą potem odpompowuje się na powierzchnię) dostarcza się piasek, który wypełnia puste przestrzenie. To oczywiście sprawia, że warstwy położone nad obszarem eksploatowanym obniżają się znacznie słabiej niż w przypadku metody zawałowej.
- Ta metoda jest znacznie bardziej kosztowna i wymaga większego nakładu pracy, ale tak właśnie należy prowadzić eksploatację, by zminimalizować skutki na powierzchni - wyjaśnił mgr inż. Roman Walkowski, nadsztygar bhp w KWK Wieczorek, który oprowadzał delegację dziennikarzy po podziemiach kopalni.
Wydobycie w ścianie 212 zaczęło się pod autostradą A4, a teraz odbywa się pod ul. Szopienicką na osiedlu Wysockiego w Katowicach.
Eksploatacja ściany zawałowej 142 toczy się pod terenami leśnymi w okolicach dzielnicy Mysłowic - Starej Wesołej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.