Ponad 80 specjalistów z kopalń węgla kamiennego i rud miedzi oraz współpracujących z górnictwem firm i instytucji zgromadziła - rozpoczęta w czwartek 31 maja dwudniowa konferencja techniczna "Nowoczesne układy wentylacji, klimatyzacji, kogeneracji i utrzymania ruchu w górnictwie podziemnym".
Pierwszy merytoryczny panel, poświęcony bezpieczeństwu i utrzymaniu ruchu w podziemnych zakładach górniczych, zainaugurował wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. W swoim wystąpieniu omówił zagrożenia naturalne, występujące na Śląsku.
Zwrócił uwagę, że katastrofy naturalne, jakie w ostatnich latach dotknęły województwo - podtopienia, powodzie, pożary, osuwiska, zapadliska, wichury, burze - z jednej strony w dużej mierze były efektem eksploatacji górniczej, natomiast z drugiej, większość z nich była nieobojętna dla prowadzenia wydobycia.
Wojewoda konkludował:
- Powinniśmy trzymać się naczelnej zasady, że lepiej przeciwdziałać, lepiej wydać pieniądze na profilaktykę, na dobrze zaprojektowane układy, dobre maszyny i urządzenia, bo to ostatecznie wszystkim się nam w przyszłości opłaci.
Zagadnienia bezpieczeństwa - ujmowane w rozmaitych aspektach - wracały też w referatach innych panelistów przedpołudniowej sesji.
Prof. Eugeniusz Krause z (należącej do Głównego Instytutu Górnictwa) Kopalni Doświadczalnej Barbara skoncentrował się w swoim wystąpieniu na zagrożeniu metanowym w ścianach prowadzonych poniżej poziomu udostępnienia.
Organizatorem inżynierskiego spotkania - będącego przeglądem najnowszych trendów, rozwiązań i technologii w dziedzinach wentylacji i klimatyzacji w górnictwie podziemnym - jest redakcja specjalistycznego periodyku POWERindustry-Energetyka i Przemysł z Raciborza. Gospodarzem konferencji jest Jastrzębska Spółka Węglowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.