Decyzję w sprawie udziału w projekcie budowy siłowni atomowej na Litwie, Polska podejmie po tym, gdy zostanie zawarta umowa koncesyjna na budowę siłowni - powiedział w poniedziałek 28 maja minister energetyki Litwy Arvydas Sekmokas.
- Polska czeka na umowę koncesyjną - powiedział minister w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Radia Znad Wilii, odnotowując, że "każdy inwestor przed podjęciem decyzji chce znać warunki inwestowania". Sekmokas zapewnił też, że Litwa dołoży wszelkich starań, by warunki te były jak najlepsze.
- Zależy nam, by Polska uczestniczyła w projekcie. Udział Polski zwiększy regionalne znaczenie tego obiektu - powiedział minister energetyki.
Zdaniem Sekmokasa, również Polska jest zainteresowana udziałem w budowie siłowni na Litwie. Zaznaczył, że w południowo wschodniej części Polski brakuje energii elektrycznej, a popyt na elektryczność w najbliższych latach wzrośnie, bo od 2016 roku zaostrzone zostaną wymogi ochrony środowiska i Polska będzie musiała zmniejszyć ilość wykorzystywanego obecnie węgla.
Obecnie projekt umowy koncesyjnej na budowę siłowni atomowej jest omawiany w litewskim Sejmie. Umowa ma być podpisana do 28 czerwca.
Zgodnie z projektem umowy koncesyjnej, Litwa będzie miała 38 proc. akcji, Estonia - 22 proc., Łotwa i inwestor strategiczny - japoński koncern Hitachi - będą zarządzali po 20 proc. akcji.
Nieoficjalne źródła podają, że w przypadku powrotu do projektu strony polskiej, byłby budowany nie jeden, a dwa reaktory o ogólnej mocy 2,7 tys. megawatów.
PGE, które początkowo deklarowało udział w projekcie siłowni, na początku grudnia ubiegłego roku zawiesiło swe zaangażowanie.
Litwa zamierza wybudować siłownię w miejscowości Visaginas na północy kraju, w miejscu zamkniętej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Inwestorem strategicznym projektu ma być japoński koncern Hitachi, a partnerami regionalnymi - spółki energetyczne z Łotwy i Estonii.
Rozmowy Litwy z Hitachi dotyczą jednego reaktora o mocy ok. 1400 MW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.