O współpracy z Chinami, a także planach KHGM na arenie międzynarodowej rozmawia z portalem górniczym nettg.pl Wojciech Kędzia, wiceprezes KGHM Polska Miedź.
Czy Pańska obecność na sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, poświęconej współpracy europejsko-chińskiej to wróżba na jakiś zwiększony rozwój KGHM na arenie międzynarodowej?
Z firmami chińskimi, takimi jak China Minmetals Corporation, czyli dwudziestą pod względem wielkości firmą w tym kraju. współpracujemy już od 15 lat. Mamy swoją spółkę w Szanghaju i wszystko to sprawia, że nasze kontakty - już wieloletnie, pozwalają na swobodne mówienie o wzajemnych relacjach, a także myśleć o przyszłości i rozmawiać o wspólnych przedsięwzięciach w branży górniczej metali nieżelaznych.
A czy właśnie spółce z branży wydobywczej ciężko zaistnieć w tak potężnym kraju jak Chiny?
Powiem przewrotnie, że bardzo łatwo. Oni mają dobrze poukładane podejście do całego wzrostu gospodarczego i wiedzą, że muszą mieć zabezpieczoną dostawę surowców. Bezsprzecznie potrzebnym dziś surowcem są właśnie metale. Są one surowcem nowoczesności. Czy to telefon komórkowy, czy samochód, wszystkie urządzenia zawierają gramy lub kilogramy miedzi, srebra lub metali ziem rzadkich. Bez tych surowców nie istniałyby urządzenia elektryczne czy konstrukcje budowlane. Chiny nazywane są największą fabryką świata, a fabryka potrzebuje dostaw.
Czy jakieś konkretne zarysy na nowe projekty międzynarodowe w KGHM już się pojawiają?
Oczywiście...cały czas o tym myślimy, ale ostatnio głównie skupiamy się na integracji po przejęciu Quadry FMX (dziś KGHM International). Oczywiście jako firma górnicza musimy myśleć o przyszłości bo wiadomo, że złoża z czasem się wyczerpują i myślenie o nowych projektach i założeniach jest naturalne i na stałe wpisane w politykę formy, która chce trwać w długim horyzoncie czasowym i przynosić korzyści akcjonariuszom.
A co dokładnie jest na celowniku?
Wolałbym nie mówić na razie o konkretach...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.