10 maja Kompania Węglowa złożyła w Ministerstwie Środowiska wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie przez okres pięciu lat złóż węgla kamiennego w rejonie Pawłów Lubelskiego Zagłębia Węglowego. 15 maja, podczas obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego, informację o zamiarach Kompanii podała jej prezes - Joanna Strzelec-Łobodzińska.
Projekt robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów wykonał na zlecenie Kompanii Węglowej Górnośląski Oddział Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego w Sosnowcu. Roboty te mają być prowadzone w powiecie chełmskim, w gminach Siedliszcze, Rejowiec Fabryczny i Rejowiec oraz Rejowiec Fabryczny Miasto. Objęty robotami rejon jest położony w obszarze słabo zurbanizowanym i poza obszarami chronionymi ze względów przyrodniczych. To ważna okoliczność w kontekście spodziewanych w przyszłości starań o pozyskanie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża.
W rejonie Pawłów o powierzchni 70 km kw. projektuje się wykonanie 8 otworów wiertniczych do głębokości 1000 m. Koszt tej operacji jest szacowany na około 11 mln zł. Wiercenia pozwolą na lepsze udokumentowanie złoża, uściślenie jego budowy geologicznej i warunków górniczych oraz - w oparciu o ich wyniki - sporządzenie dokumentacji geologicznej złoża w kategorii C1, na podstawie której tworzony jest projekt zagospodarowania złoża. Dokument ten jest wymagany na etapie starania się o koncesję na wydobywanie węgla kamiennego.
Jak się przypuszcza tutejsze złoże charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi węgla i mało skomplikowaną tektoniką. Budzi to nadzieje na rozcinanie frontów wydobywczych o dużych wybiegach. W rejonie Pawłów spodziewane jest występowanie od 3 do 10 pokładów bilansowych o średniej miąższości 1,34 m. Szacowana wielkość zasobów bilansowych w złożu miałaby sięgać około 840 mln ton, a prognozowane zasoby operatywnych miałyby wynieść 185 mln ton.
Wiercenia zostaną rozpoczęte po uzyskaniu koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie geologiczne. Ma to nastąpić za około 2 miesiące. Poprzedzi je wyłonienie w postępowaniu przetargowym specjalistycznej firmy, co - zgodnie z rygorami obowiązującego w spółce regulaminu - może potrwać około 6 miesięcy. Przy założeniu, że otwory będą wykonywane równolegle przez dwa aparaty wiertnicze, czas wiercenia otworów może trwać do 1,5 roku. Zaangażowanie jednego urządzenia okres ten wydłuży do 3 lat, a ewentualnie trzech skróci do niespełna roku. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń kopalń Kompanii Węglowej w zakresie pozyskiwania koncesji na wydobywanie węgla kamiennego, okres od złożenia wniosku koncesyjnego na wydobywanie kopaliny ze złoża, do momentu jej pozyskania wynosi około 5 lat.
Poprzez zagospodarowanie złoża w rejonie Pawłów poszerzona zostanie baza zasobowa spółki. Budowa nowej kopalni węgla kamiennego w tym rejonie pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy dla okolicznej ludności oraz przyczyni się do rozwoju infrastruktury okołogórniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Do g-1 co do tego ma Bogdanka i co do tego ma konkurencja z ta kopalnia poprostu warto zadac pytanie czy KW stać na taką inwestycje i kiedy ona sie zwroci w tych czasach co firmy zewnetrzne za uslugi biorą MEGA KASE!!!! a nie to co kiedys...
dobrze by bylo jakby udzielili koncesji. bedziemy mogli liczyc na nowe miejsca pracy. mmpulawy pl/artykul/lubelskie-polska-b-czy-juz - przeczytalem w tym artykule ze w 2012 ma ich powstac jeszcze z kilkaset. wreszcie sytuacja na rynku pracy w regionie moze ulec poprawie.
Do g-1, a mnie się wydaje, że wszystko to co jest w ziemi, zgodnie z obowiązującym prawem należy do państwa, które na wydobycie wydaje koncesję.
lubelskie złoza naleza do LW Bogdanka, nikt nie ma szans konkurowac z ta kopalnia
Ciekawe czy zarząd dobrze to przemyślał co te 11 mln nie pojdzie do ziemi na daremno a tak wogole to jakie plany maja jakie udostepnienie zloza przez szyby czy upadowe?? oby dwa sposoby to koszty nie samowite a czy spolke stac na to?? co z inwestycjami w inne kopalnie?? Mam nadzieje ze KW nie wpadnie w dołek!!!!