Akademie, spotkania okolicznościowe, karczmy, combry, zawody sportowe, festyny - w sumie ponad 55 uroczystości i wydarzeń oficjalnych, jak i mniej uroczystych, towarzyszy tegorocznym obchodom Dnia Hutnika w KGHM Polska Miedź. Obok Barbórki, jest to najważniejsze święto w spółce. Na piątek (11 maja) zaplanowane są centralne uroczystości Dnia Hutnika 2012 - poinformowało portal góniczy nettg.pl biuro prasowe koncernu.
Podczas centralnej akademii z okazji Dnia Hutnika, która rozpocznie się o godz. 16.00 w sali im. Jana Wyżykowskiego w biurze zarządu KGHM wręczone zostaną odznaczenia państwowe i wyróżnienia jubileuszowe. Nagrodzonych zostanie w sumie 72 pracowników Polskiej Miedzi. Złote medale za długoletnią służbę otrzyma 18 osób, 30 jubilatów odbierze listy gratulacyjne prezesa i statuetki św. Floriana, 3 osoby otrzymają odznaki honorowe "Za zasługi dla energetyki" oraz 21 osób "Zasłużony dla KGHM Polska Miedź SA". Podczas akademii wręczone zostaną także dwa okolicznościowe medale z okazji 50-lecia Polskiej Miedzi, otrzyma je prof. Zbigniew Śmieszek oraz wiceminister Zdzisław Gawlik. Po uroczystej akademii nagrodzeni pracownicy wraz z zaproszonymi gośćmi udadzą się na centralną karczmę i comber babski.
W hutniczych oddziałach KGHM już od kilkunastu dni trwają obchody Dnia Hutnika. Organizowanych jest wiele sportowo-rekreacyjnych spotkań i festynów dla pracowników.
Na cześć hutników przygotowywany jest także w Legnicy specjalny koncert. Koncert odbędzie się w najbliższą sobotę 12 maja o godz. 18.00 przy ul. Najświętszej Marii Panny, poprowadzą go Agata Konarska i Dariusz Szpakowski. W programie, oprócz znanych utworów zespołu Golec UOrkiestra i zabawnych skeczy Kabaretu Młodych Panów, nie zabraknie nawiązania do historycznego wydarzenia, jakim niedługo będzie żyć cała sportowa Polska - piłkarskiego Euro 2012. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
KGHM Polska Miedź SA posiada trzy oddziały hutnicze zatrudniające prawie 3800 osób: HM Głogów ( 2618), HM Legnica (925) oraz HM Cedynia (240). Huty w Legnicy i Głogowie produkują łącznie ponad 570 tys. Mg miedzi katodowej oraz 1200 Mg srebra rocznie. Koncentraty miedzionośne przerabiane są w piecach szybowych (huty: Legnica i Głogów I) oraz w piecu zawiesinowym bezpośrednio do miedzi blister (Huta Miedzi Głogów II). Część miedzi (ok. 40 proc.) w postaci katod kierowana jest do Huty Miedzi Cedynia w Orsku, gdzie przerabiane są na walcówkę miedzianą. W ubiegłym roku, po 32 latach 7-u miesiącach działalności produkcyjnej HM Cedynia wyprodukowano 5 milionową tonę walcówki. Osiągnięto jednocześnie rekordowy roczny poziom 242 tys. Mg łącznej ilości wyprodukowanych wyrobów walcowniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.