Od 10 do 12 maja w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie fetować będą hutnicze święto. W tym roku połączone one będzie z jubileuszem 90-lecia istnienia jednego z dwóch najstarszych wydziałów uczelni - Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.
WIMiIP został utworzony w 1922 roku jako Wydział Hutniczy, zaś pierwszym dziekanem tej jednostki był absolwent Wydziału Mechanicznego Instytutu Technologicznego w Petersburgu, prof. Antoni Bielewicz-Rodziewicz. Na pierwszy rok akademicki przyjęto wówczas 25 studentów. Aktualnie na wydziale, który swą obecną nazwę otrzymał w 2005 roku, studiuje niemal 2200 osób. Kształcenie odbywa się na pięciu kierunkach studiów: metalurgii, inżynierii materiałowej, informatyce stosowanej, edukacji techniczno-informatycznej oraz inżynierii obliczeniowej. Studentom oferowane są w ramach tych kierunków interesujące, często unikatowe specjalności, m.in. m.in. plastyczna przeróbka metali, inżynieria spieków metalicznych i kompozytów, modelowanie i technologie informacyjne czy metaloplastyka i kształtowanie objętościowe.
Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, dzięki zmianom przeprowadzonym w ostatnich latach, stał się nowoczesną jednostką naukowo-dydaktyczną. Badania naukowe prowadzone na wydziale (kadra 149 pracowników naukowych, w tym 39 samodzielnych pracowników nauki) są skierowanie przede wszystkim na aplikacje praktyczne, często na zlecenie przemysłu. W 2011 roku naukowcy WIMiIP zrealizowali 114 projektów i prac badawczych na łączną kwotę 25 mln zł. Na szczególną uwagę zasługuje utworzenie na wydziale Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej. W laboratorium Centrum, od niedawna pracuje jeden z najnowocześniejszych na świecie transmisyjnych analitycznych mikroskopów elektronowych: Titan Cubed G2 60-300
- Dzień Hutnika, którego organizatorem jest co roku Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, to kilkanaście wydarzeń naukowych, kulturalnych i towarzyskich - informuje portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy Akademii. - Jak co roku odbędzie się zatem uroczyste posiedzenie Senatu Akademii, Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana "90 lat Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH", Biesiada Hutnicza oraz 49. Sesja Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego.
Tradycja organizowania obchodów Dnia Hutnika w Akademii Górniczo-Hutniczej sięga roku 1962, kiedy to prof. Wacław Różański opracował, na podobieństwo tradycji górniczych, scenariusz ślubowania hutniczego. Studenci I roku kierunku metalurgia, ubrani w paradne stroje hutników, dokonują symbolicznego przekucia kawałka metalu, a Mistrz Ceremonii uroczyście pasuje ich na hutników. Od kilkudziesięciu lat jest to jedno z najbarwniejszych wydarzeń związanych z tradycjami AGH, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem społeczności uczelni, a także szerszej publiczności.
- Ważnym elementem tegorocznych obchodów Dnia Hutnika będzie także seminarium naukowe poświęcone wybitnemu działaczowi Stanisławowi Staszicowi zatytułowane "Stanisław Staszic dla współczesności - nowe odczytanie idei staszicowskich", które odbędzie się 10 maja - dodaje rzecznik. - Jest to już III seminarium upamiętniające osiągnięcia Stanisława Staszica, organizowane kolejno przez uczelnie o tradycjach staszicowskich: Politechnikę Świętokrzyską, Politechnikę Warszawską i Akademię Górniczo-Hutniczą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.