W Sejmie rozpoczęło się w środę (9 maja) po południu drugie czytanie projektu noweli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt zrównuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn i wydłuża go do 67 lat. Zakłada też możliwość przejścia na częściową emeryturę.
W poniedziałek (7 maja) sejmowa nadzwyczajna komisja ds. zmian w systemie emerytalnym odrzuciła wszystkie poprawki złożone przez posłów opozycji do tego projektu. Przyjęto poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnych, a jedyna merytoryczna poprawka, którą komisja przyjęła, dotyczy osób, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi członkami rodziny.
W środę rano przed gmachem Sejmu rozpoczął się protest NSZZ Solidarność przeciw rządowym propozycjom podniesienia wieku emerytalnego. Związkowcy rozstawili miasteczko namiotowe na skwerze przed wjazdem do Sejmu, do protestujących wychodzą posłowie opozycji.
Zgodnie z harmonogramem posiedzenia Sejmu, poza drugim czytaniem projektu podwyższającego wiek emerytalny, na środę zaplanowano też drugie czytanie projektu reformującego emerytury mundurowe. Zgodnie z zapowiedziami przewodniczącego sejmowej komisji nadzwyczajnej Sławomira Neumanna, PO chciałaby, by głosowanie nad oboma projektami odbyło się w piątek 11 maja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.