4 maja, to Międzynarodowy Dzień Strażaka, Dzień Kominiarza, Dzień Garncarza i - oczywiście - Dzień Hutnika. Załoga Huty Pokój kontynuuje ponad stuletnią tradycję świętowania patrona, między innymi, hutników
- Huta od swojego powstania w 1840 roku pełniła ważną rolę miastotwórczą. To wokół tego zakładu, w sensie geograficznym i społecznym, powstał dzisiejszy Nowy Bytom - wyjaśnia Jerzy Trzciński, rzecznik spółki. - Dlatego dla tutejszej społeczności Dzień Świętego Floriana jest nie tylko branżowym, ale i miejskim świętem.
Tegoroczne obchody tradycyjnie rozpocznie - o 10:40 - barwny przemarsz pracowników Huty Pokój, mieszkańców miasta i zaproszonych gości spod bramy huty do kościoła pw. Pawła Apostoła. Po uroczystym nabożeństwie wszyscy staną do pamiątkowego zdjęcia o 12:30, w
Ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury.
- Zdjęcie publikujemy później w magazynie zakładowym Werk, zainteresowanym przekazujemy odbitki - wyjaśnia Jerzy Trzciński.
Z okazji święta pracownicy obchodzący jubileusz pracy zawodowej, emerytowani pracownicy Huty oraz inni zaproszeni goście spotkają się z zarządem spółki na uroczystym śląskim obiedzie. Tradycyjnie jest to golonko z chrzanem, ziemniakami i kapustą lub rolada, śląskie kluski i modro kapusta. Obchody zakończy wielki festyn Rodziny Hutniczej w Ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury.
W programie imprezy m. in. zabawy i koncerty, a także rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów szkół podstawowych "Śląska Piosenka z Hutniczą Nutą". Uczniowie rudzkich szkół mieli za zadanie napisać w gwarze śląskiej piosenkę o regionie, mieście, kulturze, obyczajach lub pracy, nawiązujący przynajmniej w części do tematów związanych z Hutą Pokój.
W Hucie Pokój, 4 maja, to dzień wolny od pracy. Uważa się, że obecnie fetowanie Dnia św. Floriana w Hucie Pokój, to najbardziej okazałe obchody hutniczego święta w województwie śląskim. Dzieje się tak, między innymi, i dlatego, że część firm z przemysłu metalowego powoli zapomina o tym dniu, tam tradycja gaśnie. Inne rozciągają świętowanie na cały maj.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.