Dziennikarz portalu górniczego nettg.pl zapytał prof. Mariana Dolipskiego, dziekana Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej o to, jak ocenia fakt powołania Olimpiady Wiedzy Górniczej.
Pragnę serdecznie pogratulować idei powołania Olimpiady Wiedzy Górniczej, która gromadzi uczniów klas górniczych szkół w całym kraju rywalizujących o prestiżowe trofeum "Złotą Lampkę Górniczą".
Wiedza młodych ludzi jest bardzo bogata. Zachęcam ich do jej pogłębiania na uczelniach wyższych, między innymi w Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Tam, gdzie generowana jest innowacja w górnictwie. Polska potrzebuje kadr inżynierskich, magisterskich i naukowych dla przemysłu górniczego. Tej wiedzy potrzebuje również świat. Dlatego przed młodymi ludźmi studiującymi górnictwo otwierają się ogromne perspektywy.
W naszym kraju działają największe firmy górnicze w Europie: KGHM Polska Miedź, Kompania Węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa, to marki znane wszędzie.
W Polsce mamy 6,5 tysiąca zakładów górniczych. Firmy te nie posiadając fachowców z dziedziny górnictwa nawet nie mają co marzyć o utrzymaniu koncesji. Stąd tak ważne jest kształcenie młodych ludzi.
Górnictwo jest fundamentem rozwoju gospodarczego świata - o tym musimy pamiętać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.