Jastrzębie-Zdrój stara się o dofinansowanie projektu rewitalizacji terenów po nieczynnej kopalni Moszczenica - poinformowała portal górniczy nettg.pl rzecznik urzędu miasta Katarzyna Wołczańska.
Wniosek Jastrzębia znalazł się pośród innych dotyczących uzyskania środków w latach 2014 - 2020, zarówno z Europejskiego Funduszu Społecznego, jak i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Jednym z projektów zgłoszonych przez urząd miasta Jastrzębie-Zdrój do tzw. Bazy Partner 3 jest budowa "Centrum Naukowo - Badawczego i Innowacyjnego oraz Wspierania Przedsiębiorczości, Centrum Edukacji Technicznej dla mieszkańców Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego".
- Partner 3 to narzędzie, którego celem jest identyfikacja potrzeb potencjalnych beneficjentów funduszy Unii Europejskiej z terenu Województwa Śląskiego w nadchodzącej perspektywie finansowej na lata 2014 - 2020. Partner 3 prowadzony i nadzorowany jest przez Wydział Rozwoju Regionalnego i Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - wyjaśniła rzecznik jastrzębskiego magistratu.
Projekt zakłada wspólne działania miasta, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Akademii Górniczo Hutniczej na terenach po kopalni Moszczenica, która przestała działać w 1994 roku.
W ramach projektu miałyby zostać zrealizowane następujące obiekty:
- Centrum Naukowo-Badawcze i Innowacyjne; Klaster Technologiczny związany z węglem, koksem i metanem;
- Centrum Edukacji Technicznej - pracownie edukacyjne oparte na doświadczeniach fizyczno-chemicznych np. wydobywanie węgla, spalanie metanu, koksu, poznanie schematu rozszczepienia światła, waga ciała na różnych planetach, ochrona środowiska. Działalność edukacyjna centrum ma zachęcić młodzież do obierania w przyszłości ścisłych zawodów inżynierskich, co w dalszej perspektywie ma przygotować wyspecjalizowaną kadrę dla przedsiębiorstw z terenu Subregionu Zachodniego;
- Subregionalne Centrum Wspierania Przedsiębiorczości przeznaczone na wsparcie osób, firm rozpoczynających działalność gospodarczą, inkubowanie firm, zapewnienie obsługi np. prawnej i księgowej;
- Muzeum Porozumienia Jastrzębskiego, Solidarności, Węgla i Koksu;
- Centrum Kongresowo-Hotelowe;
- Wykorzystanie szybu kopalnianego na skay-bar, Centrum Organizacji Pozarządowych oraz ściankę wspinaczkową;
- uzupełnienie uzbrojenia terenu (drogi, kanalizacja).
Projekt wpisuje się w kontynuację zadań realizowanych przez miasto Jastrzębie-Zdrój dotyczących rewitalizacji terenów poprzemysłowych poprzez ich zagospodarowanie na cele gospodarcze, kulturalne i społeczne wraz z budową dróg i kanalizacji na tych terenach.
- Trzeba podkreślić, że w obecnej chwili nie są znane założenia do nowego okresu programowania. Urząd Marszałkowski prowadzi weryfikację zgłoszonych przez miasta projektów pod kątem priorytetów inwestycyjnych zawartych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przepisów szczegółowych dotyczących Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Następnie prowadzone będą prace nad ostatecznymi zapisami dokumentów programowych, w ramach których będzie można pozyskać środki pomocowe, a dalej sporządzona i zweryfikowana lista projektów priorytetowych, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w latach 2014 - 2020 - wyjaśnia Katarzyna Wołczańska.
Wedle przekazanych przez urząd miasta portalowi górniczemu nettg.pl informacji, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie "realizacja projektu przyczyni sie do wspierania rozwoju technologicznego i innowacji, jak również zostanie zrewitalizowany bardzo zdegradowany teren poprzemysłowy wraz z infrastrukturą pokopalnianą, któremu zostaną nadane nowe funkcje społeczno - gospodarczo - kulturalne".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nic z tego niebędzie Jastrzębie-zdrój to miasto bez przyszłości Lada dzień zlikwidują wszystkie kopalnie a ludzie będą emigrować,ponieważ nie będzie pracy,nie będzie za co żyć.Jastrzębie-zdrój to miasto stworzone przez przemysł-jeżeli zabraknie przemysłu,to miasto z czasem zmieni się w wieś,i to nie najlepszą,bo zniszczoną poprzez czyjąś głupotę.Na odbudowę prawdziwego jastrzębia też nie ma co liczyć-nasza władza już tego dopilnuje Z poważaniem: były mieszkaniec jastrzębia zdroju.