Energetyczna spółka Fortum przyłączyła się do inicjatywy organizacji Bettercoal, która promuje odpowiedzialność społeczną firm zajmujących się procesami wydobycia i dostaw węgla - poinformował portal górniczy nettg.pl zarząd tej firmy w Polsce.
Bettercoal to niezależna organizacja non-profit, która została oficjalnie powołana do życia 18 kwietnia przez członków założycieli - m.in. DONG Energy, EDF, Enel, E.ON, GDF SUEZ, RWE i Vattenfall.
- Zrównoważona produkcja oraz zaopatrzenie w paliwo, a zwłaszcza pozyskiwanie paliw kopalnych i biomasy, stało się sprawą szczególnie istotną w branży energetycznej. Wydobycie węgla może być dziś wyzwaniem z uwagi na zaostrzoną politykę ochrony środowiska. Niezbędna jest więc organizacja wspólnych działań i inicjatyw branżowych. Zrównoważony rozwój jest integralną częścią strategii oraz zarządzania łańcuchem dostaw Fortum. Jesteśmy aktywnym uczestnikiem toczącego się właśnie dialogu na rzecz odpowiedzialnego pozyskiwania paliwa - powiedziała Ulla Rehell, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju.
Inicjatywa oparta jest na Kodeksie Bettercoal, bazującym na istniejących standardach stosowanych w górnictwie. Określają one społeczne, środowiskowe i etyczne zasady, do których muszą się dostosować firmy zajmujące się wydobywaniem węgla. W najbliższej przyszłości fundacja "Bettercoal" planuje opracowanie odpowiednich narzędzi, umożliwiających zbudowanie potencjału do dalszego, jeszcze efektywniejszego wspomagania dostawców węgla. Bettercoal działa w ścisłej współpracy z firmami sektora przemysłowego, wśród których znajdują się zarówno zakłady górnicze, jak i pojedynczy operatorzy.
- Nasi członkowie są świadomi potencjalnego negatywnego wpływu działań wydobywczych. Musimy mieć pewność, że nasz węgiel pochodzi z kopalń, które biorą pełną odpowiedzialność za ochronę pracowników, lokalnych społeczności oraz środowiska. Właśnie dlatego stworzyliśmy inicjatywę Bettercoal - wyjaśnia Joachim Lochte, prezes zarządu Bettercoal.
Firma Fortum chce się stać spółką energetyczno-ciepłowniczą, która nie emituje dwutlenku węgla. Inicjatywa Bettercoal jest istotnym krokiem na drodze do realizacji tego ważnego dla firmy celu. W 2011 roku 85 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej przez Fortum w Unii Europejskiej było wolnych od emisji CO2.
Fortum wspiera też inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem zwłaszcza w zakresie produkcji energii elektrycznej i ciepła w sposób przyjazny człowiekowi i środowisku.
- Zgodnie z naszą strategią modernizujemy istniejące oraz inwestujemy w nowe elektrociepłownie w Polsce, w których wykorzystujemy paliwa lokalne. Produkcja energii w elektrociepłowniach jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów i doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju - dlatego tak ważnym aspektem jest korzystanie z węgla i biomasy, które są pozyskiwane i transportowane w sposób odpowiedzialny - komentuje Krzysztof Karolczyk, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Fortum Power and Heat Polska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.