Czy Polska ma szansę sprostać założeniom pakietu klimatycznego 3 x 20? Na pytanie portalu górniczego nettg.pl odpowiada senator prof. Andrzeja Misiołka, czy Polska ma szansę sprostać założeniom pakietu klimatycznego 3 x 20?
Zapotrzebowanie na energię odnawialną wzrosło w 2010 roku w porównaniu z poprzednim (2009) aż o 15,5 proc. W tym samym czasie zapotrzebowanie energetyki na węgiel poszybowało w górę o ponad 7,6 proc. Węgla nie da się zastąpić całkowicie innymi nośnikami energii, zwłaszcza, że Polska opiera swa energetykę właśnie na węglu. Zapotrzebowanie na surowiec ze strony energetyki i przemysłu chemicznego wyraźnie rośnie. Należy zatem dalej korzystać z tego bogactwa naturalnego, ale czynić to w sposób racjonalny. Tego, czego najbardziej nam dziś potrzeba to nowoczesnej energetyki, bloków o wysokiej sprawności. Trzeba także poprawić stosunek odnawialnych źródeł energii w naszym miksie energetycznym. Musimy przecież wypełnić założenia unijnego Pakietu klimatycznego 3x20. I wiele wskazuje, że się to uda.
Jest jeszcze jeden bardzo istotny element, na który muszę zwrócić uwagę. Otóż Polska ma wysoki poziomów zalesienia terenu. Gdyby w handlu emisjami uwzględnić ilość dwutlenku węgla, jaki jest przez nie pochłaniany w procesie fotosyntezy, to osiągnęlibyśmy jeden z najlepszych wyników w dziedzinie redukcji CO2. To ważne, zwłaszcza w sytuacji, gdy technologia CCS, wytrącania CO2 w procesie produkcji energii z węgla oraz samo magazynowanie dwutlenku węgla są obecnie dopiero na etapie doświadczeń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.