Transport kolejowy w Polsce rozwija się i jest wciąż przedmiotem dyskusji. Dorównanie standardom unijnym w zakresie spedycji i logistyki stanowi nie lada wyzwanie. 17 i 18 kwietnia w hali EXPO Silesia w Sosnowcu swoje rozwiązania w tym zakresie prezentują przedstawiciele branży w ramach targów Silesia TSL EXPO.
Wydarzenie stanowi doskonała okazję do wymiany doświadczeń i debaty nad problemami sektora transportu kolejowego w naszym kraju.
Podczas targów odbyła się pierwsza w Polsce Międzynarodowa Konferencja Klastrów Kolejowych z udziałem niemieckich gości reprezentujących Saksoński Klaster Kolejowy.
Dyskusje poświęcono omówieniu roli i kształtu klastrów w transferze technologii i modeli funkcjonowania.
- Przede branżą kolejową stoją ogromne wyzwania. Nasz inicjatywa klastrowa umożliwia firmom z branży transportowej możliwość udziału w kreacji i transferze technologii kolejowych, które na rynku europejskim są norma powszechną - powiedział dr Ada jabłoński, prezes Południowego Klastra Kolejowego.
Klastry z pewnością dają możliwość kreowania swoich produktów przez firmy spedycyjne, ale przede wszystkim gwarantuje możliwość bezpośredniego kontaktu grupy przedsiębiorców
reprezentujących tą sama branżę - podkreślali uczestnicy dyskusji.
Południowy Klaster Kolejowy jest pierwsza tego typu organizacją w Polsce. Działa od sierpnia ub.r. i zrzesza ponad 40 podmiotów z województwa śląskiego. Dla przykładu działający w Dreźnie Saksoński Klaster Kolejowy działa sześć lat i skupia w swych szeregach już ponad 200 podmiotów gospodarczych...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.