Wzrost udziału energetyki wiatrowej w produkcji energii elektrycznej pociąga też za sobą konieczność znaczącej rozbudowy infrastruktury gazowej - stwierdza raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).Agencja podkreśla, że energetyka wiatrowa charakteryzuje się dużą zmiennością dostarczanej mocy, która zależy od warunków meteorologicznych, a zmienność ta rośnie wraz z rozbudową tego sektora produkcji.
Dlatego dla zapewnienia zaopatrzenia w energię, należy równocześnie rozbudowywać system gazowy - magazyny gazu, zdolności przesyłowe oraz elektrownie na gaz. MAE przypomina, że elektrownie gazowe, ze względu na dużą elastyczność i szybkość rozruchu, są najwłaściwszym źródłem do współpracy z energetyką wiatrową i zastąpienia brakującej z powodu słabego wiatru mocy.
MAE podkreśla, że wraz ze wzrostem udziału wiatru w produkcji energii spada współczynnik wykorzystania elektrowni gazowych, trzymanych w rezerwie. Jednak większa moc turbin wiatrowych wymaga odpowiednio większej mocy w rezerwie, które - niewykorzystywane - generują dodatkowe koszty, przekładające się m.in. na wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej.
Agencja zauważa również, że zwiększenie udziału wiatru zmniejsza przewidywalność popytu na gaz, co z kolei oznacza konieczność wzrostu elastyczności dostaw gazu, zarówno chwilowych, jak i długoterminowych. Jednocześnie wzrost udziału wiatru znacząco zmienia wykorzystanie magazynów gazu. Dotychczas napełniano je przy wyższej temperaturze, opróżniono przy niskiej, głównie zimą. Tymczasem nieprzewidywalność wiatru pociąga za sobą konieczność szybkiego czerpania gazu z magazynów i to wielokrotnie w ciągu roku - podkreśliła MAE.
W ocenie Agencji rozbudowie energetyki wiatrowej powinna zatem towarzyszyć rozbudowa magazynów oraz zdolności do szybkiego ich opróżniania i napełniania. Elastyczność całego systemu powiększa import LNG oraz udział w rynku spot transakcji takim surowcem - dodaje agencja.
Cały rynek spot - transakcji chwilowych, będzie się zmieniał wraz z rozbudową mocy wiatrowych - przewiduje Agencja. W przypadku utrzymywania się dobrych warunków wiatrowych, ceny na całym tym rynku będą spadać ze względu na niższe chwilowe zapotrzebowanie na gaz. I odwrotnie, w czasie słabszego okresu z punktu widzenia energetyki wiatrowej ceny te będą rosnąć. (PAP)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.