- Na świecie ukazuje się ponad 50 tysięcy czasopism naukowych, w których publikowanych jest milion artykułów rocznie. Konkurencja jest więc ogromna - mówi w rozmowie z Trybuną Górniczą dr. inż. Piotr Wojtas, dyrektor Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, redaktor naczelny czasopisma Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa.
Redagowane przez Pana czasopismo obchodzi w tym roku 50. rocznicę powstania. Jaką rolę odgrywa ten periodyk w innowacyjności przemysłu wydobywczego?
Wydawany przez Instytut EMAG MiAG jest jedynym w Polsce czasopismem naukowo-technicznym poświęconym kwestiom mechanizacji i automatyzacji górnictwa. Nieprzerwanie od 1962 roku prezentujemy na jego łamach najnowsze rozwiązania stosowane w górnictwie, wdrażane w przemyśle wydobywczym urządzenia, systemy i technologie. Od pięciu dekad Czytelnicy znajdują w naszym czasopiśmie informacje o prowadzonych w Instytucie EMAG oraz w innych - krajowych i zagranicznych - jednostkach naukowych pracach badawczych i rozwojowych, nowych technikach i technologiach, systemach, urządzeniach unowocześniających oraz zmieniających przemysł. MiAG jest również forum wymiany myśli między autorami prac badawczych i konstrukcyjnych a praktykami i użytkownikami tych rozwiązań w przemyśle.
W ostatnim czasie środowisko wydawców czasopism naukowych musi uporać się z nie lada wyzwaniem. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowało nowy system kryteriów i zasad oceny takich periodyków, który zmienia dotychczasowe zasady ich wydawania i funkcjonowania. Jak radzi sobie z tym redakcja MiAG?
Bez wątpienia teraz jest trudniej i... kosztowniej. Trzeba jednak pamiętać, że jest to inicjatywa, która ma na celu podniesienie prestiżu i znaczenia polskich czasopism naukowych. Na świecie ukazuje się ponad 50 tysięcy czasopism naukowych, w których publikowanych jest milion artykułów rocznie. Konkurencja jest więc ogromna. Wprowadzenie nowych zasad publikowania, rozszerzenie odpowiedzialności autorów za jakość artykułów, zalecenie zatrudnienia redaktorów językowego i statystycznego, rekomendacja dotycząca udziału w radzie programowej oraz komitecie redakcyjnym czasopisma naukowców zagranicznych - to tylko niektóre kwestie, które uległy lub ulegną zmianie. Dokładamy wszelkich starań, aby sprostać nowym wymaganiom i utrzymać wysoką rangę czasopisma.
Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa nie jest jedynym wydawniczym przedsięwzięciem Instytutu EMAG o charakterze naukowym...
Wydajemy również monografie, poradniki, instrukcje, materiały szkoleniowe i konferencyjne. Nasze wydawnictwa mają za zadanie wspomagać upowszechnianie wiedzy i postępu technicznego.
W jaki sposób obchodzony będzie jubileusz 50-lecia MiAG?
Czasopismo wywodzi się ze Śląska, gdzie popularnego "Abrahama" obchodzi się szczególnie uroczyście. Jubileuszowi poświęcone będzie zatem specjalne, wspomnieniowe wydanie, organizujemy również konferencję naukową, poświęconą roli wydawnictw naukowych w innowacyjności przemysłu wydobywczego, która odbędzie się 25 kwietnia w Instytucie EMAG.
Czego zatem życzyć czasopismu i jego redaktorom?
Stale rosnącego grona Czytelników, jak najlepszych pod względem merytorycznym publikacji oraz wzrostu wskaźnika Impact Factor, czyli prestiżu i miary oddziaływania. Jako redaktor naczelny i przedstawiciel wydawcy równocześnie, życzyłbym sobie, aby z okazji następnej okrągłej rocznicy MiAG znalazł się na prowadzonej przez Instytut Filadelfijski liście najlepszych światowych czasopism.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dostep do artykolow w zagranicznych gorniczych czasopismach jest BEZPLATNY -do wiekszosci z nich ,a jezeli nie -to jest bezpaltny dostep na okres probny - min jednego miesiaca .A dostep do polskich czasopism tylko PLATNY .PAnowie z POLSKI POprawcie sie . Azeby cos kupic nalezy najpierw to sprawdzic NIe kupuje kota w work i to w dziurawym