Dwa tygodnie temu rozpoczęła się w Kompanii Węglowej dziewiąta edycja konkursu "Pracuję bezpiecznie". W ubiegłym roku do internetowych eliminacji przystąpiło blisko 8 tys. uczestników. Według Andrzeja Pakury, dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy KW, tegoroczna edycja będzie cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem.
Najbardziej aktywne w internetowych eliminacjach są na razie załogi kopalń Ziemowit, Piast i Jankowice.
- Pracownicy tych zakładów w ciągu czterech dni rozwiązali ponad 1600 testów. Mamy także jednego rekordzistę. Pracownik kopalni Ziemowit ma na swoim koncie 100 rozwiązanych testów - mówi Andrzej Pakura. Szef Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy KW przypomina, że w tym roku po raz pierwszy dopuszczono do testów wszystkich pracowników spółki, nie tylko tych zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.
- W tym roku swoją wiedzę z zakresu bhp mogą również sprawdzić pracownicy administracji, nie mówiąc już o osobach kierownictwa kopalni czy zakładu - podkreśla.
W teście znajduje się 30 pytań, które są podzielone na trzy stopnie trudności, ogółem można w nim zdobyć 30 punktów. Z roku na rok poziom wiedzy uczestników rywalizacji wzrasta, co powoduje, że pytania także stają się trudniejsze. W dziewiątej edycji konkursu pracownicy KW będą się musieli zmierzyć z pytaniami z szesnastu kategorii, które będą dotyczyć m.in. pierwszej pomocy, Kodeksu pracy, Prawa geologicznego i górniczego, robót strzałowych i spawalniczych czy szkoleń bhp.
Internetowe eliminacje są doskonałym źródłem informacji na temat poziomu wiedzy z zakresu bhp i postępu, którego w tym zakresie dokonują pracownicy Kompanii Węglowej.
- Mniej istotna jest dla nas informacja o punktach zdobytych przez pracownika w pojedynczym teście, ważna natomiast jest informacja, czy liczba punktów zdobywanych przez pracownika w kolejnych testach jest większa, czyli czy pracownik podnosi swoją wiedzę z zakresu znajomości przepisów, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem tego konkursu i takiej formy jego realizacji jest poszerzenie wiedzy pracowników z szerokiej dziedziny, jaką jest bhp. I to nam się udaje w stu procentach - podkreśla Andrzej Pakura.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.