Umowa na dofinansowanie zadania "Oczyszczenie i zabezpieczenie przed wtórną degradacją stawu Kalina oraz rewitalizacja terenu przyległego" została w miniony (piątek 30 marca) podpisana w Świętochłowicach pomiędzy władzami miasta i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Rezultatem zawartego porozumienia będzie rewitalizacja stawu, który od ponad 20 lat uprzykrza życie mieszkańcom znajdujących się w pobliżu dzielnic.
Ze zbiornika - zanieczyszczonego głównie fenolem wydobywa się nieznośny fetor. Przy zbiorniku znajduje się wielka hałda, z której zanieczyszczenia przedostają się do wody.
Głównym sprawcą zanieczyszczeń stawu były, produkujące farby i lakiery, pobliskie zakłady chemiczne. W poprzednich latach podejmowano już próby ograniczenia emisji szkodliwych odpadów do środowiska, jednak raczej bez skutku. W 2011 roku miasto Świętochłowice złożyło wniosek do WFOŚiGW o dofinansowanie projektu rewitalizacji stawu Kalina z całą infrastrukturą towarzyszącą.
Został on oceniony pozytywnie i już wkrótce rozpoczną się pierwsze prace, których finał zaplanowano na rok 2015.
- To ogromna inwestycja i największy projekt rewitalizacyjny finansowany ze środków funduszu Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu to ponad 50 mln zł., z czego ponad 40 to środki europejskie - zaznaczyła prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz podczas konferencji prasowej zorganizowanej tuż przy Kalinie w dniu podpisania umowy.
- Czujemy się trochę jak saperzy, którzy rozpoczynają właśnie pierwszy etap rozbrajania bomby... ekologicznej. Znajdującej się tu obok nas - stwierdził prezydent Kostempski.
W ramach projektu, przez najbliższe trzy lata, przeprowadzone zostaną następujące prace:
• Budowa tymczasowej kwatery odwadniania osadów dennych z systemem przelewów rurowych wód nadosadowych z drenażem odcieków. Kwatera służyć będzie do zmagazynowania usuwanych ze stawu zanieczyszczonych osadów dennych. Zgromadzone tam osady będą przekazywane do utylizacji termicznej, która to jest najdroższą częścią całego projektu. Szacowany koszt ten procedury to ok 40 proc. całej kwoty.
• Budowa bariery fizycznej wraz z drenażem odcieków spływających z pobliskiej hałdy odpadów poprodukcyjnych. Ma ona zapobiec wtórnemu przedostawaniu się zanieczyszczeń z hałdy do stawu.
• Zagospodarowanie terenu. Projekt zakłada wykonanie układu ciągów komunikacyjnych wokół niecki stawu, kompleksowe oświetlenie terenu oraz zabudowę ławek i koszy na śmieci.
Podpisaniu umowy patronowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
- Takie projekty są na Śląsku bardzo potrzebne. Życzę Państwu, żeby za te trzy lata mieszkańcy mogli z tego terenu w pełni korzystać - podsumowała.
W galerii: Podpisanie umowy pomiędzy Świętochłowicami a WFOŚIGW, 30 marca 2012 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.