KGHM Polska Miedź zrealizował prawo opcji nabycia 29 proc. udziałów w spółce KGHM Ajax Mining Inc za 29,9 mln USD od Abacus Mining & Exploration Corporation - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. W ten sposób Polska Miedź zwiększyła udziały w spółce do 80 proc.
KGHM szacuje nakłady inwestycyjne na projekt realizowany przez KGHM Ajax na 795 mln USD. Ajax, w której udziały poza KGHM posiada Abacus, będzie realizowała projekt górniczy eksploatacji rud miedzi i złota ze złoża Afton - Ajax w Kanadzie.
Decyzja zarządu KGHM o wykonaniu prawa opcji została podjęta po analizie otrzymanego w grudniu 2011 r. Bankowego Studium Wykonalności projektu Afton - Ajax . Dokument ten określa szczegółowe warunki techniczno-ekonomiczne związane z budową i funkcjonowaniem przyszłej kopalni miedzi i złota w rejonie miasta Kamloops, w prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie.
Zgodnie z umową wspólników joint venture, w momencie wykonania przez KGHM prawa opcji na objęcie dodatkowych 29proc. udziałów w spółce, powstało zobowiązanie KGHM do zorganizowania finansowania wydatków inwestycyjnych projektu.
Bankowe Studium Wykonalności zostało przygotowane zgodnie z kanadyjskim standardem NI 43-101, przez konsorcjum niezależnych konsultantów pod przewodnictwem Tetra Tech WEI (Wardrop).
Zasoby geologiczne projektu wynoszą 512 milionów ton rudy o zawartości 0,31 proc. miedzi i 0,19 g/t złota. Zasoby metali w złożu obliczono na 1,34 mln t miedzi i 2,75 mln uncji złota. Średnia produkcja roczna miedzi i złota w koncentracie wyniesie odpowiednio 50 000 t Cu i 100 000 oz złota. Okres eksploatacji (czas życia kopalni) obliczono na 23 lata.
W wariancie bazowym inwestycja zwraca się po ok. 8 latach a przy aktualnych cenach metali okres ten wynosi poniżej 3 lat.
Nakłady inwestycyjne na realizację projektu szacowane są na poziomie 795 mln USD (o równowartości 2 466 mln PLN, wg kursu średniego NBP dla USD/PLN z 2 kwietnia 2012 r.).
Koszty produkcji jednej tony miedzi obliczono w przedziale 1740 USD - 2800 USD. Budowa kopalni potrwa 2 lata. Biorąc pod uwagę stan zaawansowania oraz czas potrzebny na dalsze procesy uzgodnień i uzyskanie zgód administracyjnych, termin oddania kopalni do eksploatacji określono na rok 2015.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.