Społecznej odpowiedzialności biznesu poświęcone było piąte regionalne spotkanie sieci projektu Min-Novation finansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Przedstawiciele spółek węglowych, naukowcy i eksperci z dziedziny ochrony środowiska wymieniali uwagi na temat dotychczas zrealizowanych projektów i rozmawiali o dalszych planach.
- Przeanalizowaliśmy informacje własne spółek węglowych i nie mamy wątpliwości, że w polskim przemyśle wydobywczym istnieje świadomość podejmowania działań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności. Społeczna odpowiedzialność biznesu staje się istotnym elementem strategii biznesowej spółek. Realizowanych jest wiele projektów środowiskowych. Z drugiej jednak strony trudno na tym etapie stwierdzić, czy niektóre działania znajdują się tylko w obszarze deklaratywnym, czy rzeczywiście są wykonywane. Byłoby dobrze, gdyby spółki przedstawiały raporty. Na razie ich brak - zauważył dr Marek Wasilewski, konsultant ds. społecznej odpowiedzialności organizacji.
Katowicki Holding Węglowy chwalił się osiągnięciami w dziedzinie rekultywacji terenów zdegradowanych, w szczególności unieszkodliwieniem zwałowiska kopalni Murcki Staszic w Ruchu Boże Dary. 27 hektarów terenów pogórniczych zostało zrekultywowanych i zagospodarowanych na nowo.
W KGHM nakłady poniesione na inwestycje sięgają 2,5 mld zł. Taką sumę wydatkowano w ciągu minionych 15 lat na rekultywację terenów pokopalnianych, sport i opiekę medyczną.
- Nasza działalność w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu będzie intensyfikowana - zapowiedział Krzysztof Kułacz, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w biurze zarządu KGHM.
Firma jest zdecydowanie największym mecenasem kultury i sztuki na Dolnym Śląsku.
Spotkania w ramach programu Min-Novation będą kontynuowane.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.