W pierwszym dniu wiosny, w Zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca podsumowano tegoroczną edycję akcji ekologicznej pn. "Zielona Wyspa Śląsk". Po raz trzeci została ona dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej W Katowicach.
Zamiarem organizatorów kampanii z Żorskiego Towarzystwa Kulturalnego "Kontrapunkt" było przyczynienie się do budowania nowego wizerunku regionu. Wciąż bowiem bardziej jest on kojarzony z "czarną krainą" i zdegradowanymi ekologicznie terenami poprzemysłowymi niż z województwem, w którym lasy zajmują ponad 30 procent powierzchni i jest drugim w kraju regionem pod względem ilości terenów zielonych.
Mówiąc o terenach zielonych nie można zapomnieć o parkach, które wkomponowane w miejską architekturę są doskonałym przykładem "zielonych wysp". Jedną z większych "wysp" tego rodzaju w województwie śląskim jest Park im. Tadeusza Kościuszki, który rozciąga się między ulicami: T. Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską. Jego powierzchnia to 72 ha.
Dzięki swej lokalizacji na skraju centralnych dzielnic miasta należy do najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych. Stylistyką nawiązuje do ogrodów - parków angielskich, co podkreśla charakter alei róż, a poprzez rozwiązania kompozycji kwiatowych na klombach i pergolach do ogrodów klasycznych. Wzdłuż ul. Kościuszki rosną rododendrony i azalie. Pierwotny drzewostan parku stanowią głównie brzozy i sosna. Mniej licznie występują zasadzone w późniejszym czasie: grab, buk, lipa drobnolistna, klon pospolity, jawor, czeremcha pospolita, trzmielina pospolita i kalina koralowa oraz gatunki obce: tuja, katalpa, topola, pęcherznica, złotokap, laurowiśnia, wiśnia piłkowana z Chin i inne gatunki drzew.
Podczas trwającej kilka miesięcy akcji "Zielona Wyspa Śląsk"prowadzono szereg imprez, warsztatów i spotkań mających na celu promocję walorów przyrodniczych regionu. Propagowano oszczędzanie energii, znaczenie drzew dla środowiska naturalnego, a także pokazano problemy, jakie stwarzają dzikie wysypiska czy palenie śmieci. Prowadzono praktyczne pokazy segregowania odpadów ucząc jak je podzielić, umyć, zgnieść i poukładać tak, by nadawały się do segregacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.