W pierwszym dniu wiosny, w Zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca podsumowano tegoroczną edycję akcji ekologicznej pn. "Zielona Wyspa Śląsk". Po raz trzeci została ona dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej W Katowicach.
Zamiarem organizatorów kampanii z Żorskiego Towarzystwa Kulturalnego "Kontrapunkt" było przyczynienie się do budowania nowego wizerunku regionu. Wciąż bowiem bardziej jest on kojarzony z "czarną krainą" i zdegradowanymi ekologicznie terenami poprzemysłowymi niż z województwem, w którym lasy zajmują ponad 30 procent powierzchni i jest drugim w kraju regionem pod względem ilości terenów zielonych.
Mówiąc o terenach zielonych nie można zapomnieć o parkach, które wkomponowane w miejską architekturę są doskonałym przykładem "zielonych wysp". Jedną z większych "wysp" tego rodzaju w województwie śląskim jest Park im. Tadeusza Kościuszki, który rozciąga się między ulicami: T. Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską. Jego powierzchnia to 72 ha.
Dzięki swej lokalizacji na skraju centralnych dzielnic miasta należy do najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych. Stylistyką nawiązuje do ogrodów - parków angielskich, co podkreśla charakter alei róż, a poprzez rozwiązania kompozycji kwiatowych na klombach i pergolach do ogrodów klasycznych. Wzdłuż ul. Kościuszki rosną rododendrony i azalie. Pierwotny drzewostan parku stanowią głównie brzozy i sosna. Mniej licznie występują zasadzone w późniejszym czasie: grab, buk, lipa drobnolistna, klon pospolity, jawor, czeremcha pospolita, trzmielina pospolita i kalina koralowa oraz gatunki obce: tuja, katalpa, topola, pęcherznica, złotokap, laurowiśnia, wiśnia piłkowana z Chin i inne gatunki drzew.
Podczas trwającej kilka miesięcy akcji "Zielona Wyspa Śląsk"prowadzono szereg imprez, warsztatów i spotkań mających na celu promocję walorów przyrodniczych regionu. Propagowano oszczędzanie energii, znaczenie drzew dla środowiska naturalnego, a także pokazano problemy, jakie stwarzają dzikie wysypiska czy palenie śmieci. Prowadzono praktyczne pokazy segregowania odpadów ucząc jak je podzielić, umyć, zgnieść i poukładać tak, by nadawały się do segregacji.
Między innymi w Żywcu, Jaworznie, Tarnowskich Górach, Rybniku i Katowicach rozdano oraz posadzono ponad 5 tysięcy sadzonek drzewek, a pod okiem ekologów przeprowadzono warsztaty dla młodzieży ucząc, jak zachować się w lesie nie szkodząc przyrodzie.
W centrum Katowic urządzono ekologiczny piknik i happening promujący źródła odnawialnej energii. Zaprezentowano pokaz multimedialny zasilany komputerem napędzanym prądem pochodzącym z rowerów, na których jeździli młodzi uczestnicy tego ulicznego wydarzenia.
Wszystkim proekologicznym akcjom towarzyszyła duża kampania medialna mająca uświadomić mieszkańcom województwa śląskiego jak duże zmiany w środowisku naturalnym naszego regionu zachodzą w ostatnich latach. Poprzez tysiące ulotek, plakatów i audycji radiowo-telewizyjnych organizatorzy akcji Zielona Wyspa Śląsk zwracali uwagę na czystość naszego środowiska, pokazując proste sposoby by do naszych domów wprowadzić codzienne prośrodowiskowe zachowania, ale przede wszystkim uświadomić mieszkańcom, że już dziś można się pochwalić tym, że na Śląsku żyje się lepiej.
W galerii: Zielona wyspa w centrum Katowic, czyli Park im. Tadeusza Kościuszki, marzec 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.