Na niektórych segmentach budowanej siedziby nowego Muzeum Śląskiego już można by przespacerować się po dachu, który - kiedy cała bryła będzie już gotowa - zostanie przekształcony w przestrzeń parkową.
We wtorek (27 marca) z zaawansowaniem prac na budowie zaznajamiali dziennikarzy Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego i Maciej Kołtonowicz, dyrektor krakowskiego Oddziału Budownictwa Ogólnego Południe Budimexu.
- Lutowe mrozy w niewielkim jedynie stopniu zakłóciły tempo budowy. Obecnie cały czas trwają prace nad konstrukcją nowego gmachu. W kolejnych segmentach wykonywane są żelbetowe stropy i ściany podziemnych kondygnacji. W części obiektu, gdzie znajdą się pracownie, sale warsztatowe i konferencyjne, a także w części magazynowej, budynek posiada już wszystkie kondygnacje i są w nich montowane instalacje wentylacji i klimatyzacji. Wykopy pod główny gmach muzeum wykonane są w prawie 90 procentach, a sama konstrukcja obiektu jest zaawansowana w 40 procentach - informował Kołtonowicz.
Ten rozmach dotyczy również starych budynków magazynu odzieżowego i maszynowni zlikwidowanej kopalni Katowice. Pierwszy jest przystosowywany na Centrum Scenografii Polskiej, w drugim znajdą się restauracje.
- Prace rozbiórkowe w obu tych obiektach zostały praktycznie zakończone. W tej chwili wewnątrz nich powstają nowe konstrukcje, a na zewnątrz biegnie restaurowanie elewacji - wyjaśniał reprezentujący głównego wykonawcę Maciej Kołtonowicz.
W marcu przedstawiciele Muzeum Śląskiego spotkali się w San Sebastian z zarządem firmy, która dostarczy i zainstaluje w budowanej siedzibie ruchome schody i windy. Hiszpanie - jak relacjonował po tej wizycie dyrektor Jodliński - w kategoriach szczególnego, a też interesującego wyzwania traktują konstrukcję panoramicznej windy na górującą nad muzeum wieżę wyciągową szybu Warszawa, gdzie znajdzie się punkt widokowy.
Odwołując się do wyobraźni reporterów gospodarz Muzeum Śląskiego jednocześnie już przenosił ich na główną wystawę stałą w nowej placówce, poświęconą historii Górnego Śląska. Trwają intensywne prace nad przygotowaniem konkursu na jej koncepcję. Czas pili, bo muzeum ma zacząć żyć w połowie przyszłego roku.
- Dzisiaj mogę już powiedzieć, że w sensie narracji wystawa w zasadniczym fragmencie będzie się koncentrowała na wiekach XIX i XX, czyli począwszy od pojawienia się na Górnym Śląsku maszyny parowej. I od tego momentu będziemy rozwijali tę opowieść. Okres wcześniejszy zostanie potraktowany jako kontekst interaktywnej narracji. W naszym zamyśle odbiorcą ma być rodzina, w której młodsi uczą się od starszych i na odwrót. Tak sobie wyobrażamy wymarzonego adresata tej ekspozycji. W kwietniu będziemy chcieli ogłosić międzynarodowy konkurs na realizację wystawy i mam nadzieję, że spełni ona oczekiwania docelowych odbiorców - liczy dyrektor Leszek Jodliński.
W galerii: Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Katowice, 27 marca 2012 r. (zdjęcia: Jerzy Chromik - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.