Dzisiejsza (22 marca) konferencja naukowa w Głównym Instytucie Górnictwa była wydarzeniem, wieńczącym projekt "System zarządzania likwidacją emisji CO2 ze zwałowisk odpadów powęglowych". Wszystkie wyniki projektu przez pięć lat będą nieodpłatnie dostępne dla zainteresowanych ich wykorzystywaniem w działalności gospodarczej i naukowej.
- Początek projektu "System zarządzania likwidacją emisji dwutlenku węgla ze zwałowisk odpadów powęglowych", to czas, kiedy podsumowaliśmy kilkunastoletnią działalność Głównego Instytutu Górnictwa w zakresie prewencji pożarowej oraz likwidacji zapożarowań. Doszliśmy do wniosku, że w kolejnym etapie trzeba tworzyć przesłanki praktyczne do wykorzystywania już zgromadzonej w trakcie wieloletnich badań wiedzy, jak i uzupełnić ją o to, co w tej dziedzinie dzieje się nowego w świecie. Stąd pomysł na projekt Cool's. Urodził się przed trzema laty i dzisiejsza konferencja kończy w istocie projekt jeśli chodzi o cały obszar badań, jak też rekomendacji i wytycznych do jego stosowania. Wydane prace, będące rezultatem projektu, z jednej strony - dokumentując pewien stan wiedzy - są więc podręcznikami dla naukowców i badaczy, zaś z drugiej, dla praktyków, jeśli zechcą działać w obszarze likwidacji emisji - powiedział portalowi górniczemu nettg.pl kierownik projektu, prof. Jacek M. Łączny z Głównego Instytutu Górnictwa.
Prof. Łączny podkreślił, że przez pięć lat wszystkie wyniki projektu będą udostępniane m. in. na stronie internetowej GIG.
- Projekt został wykonany za pieniądze publiczne, za pieniądze z Unii Europejskiej, toteż wyniki są ogólnie dostępne i zainteresowani nie muszą płacić za ich uzyskanie. Można je wykorzystywać w działalności gospodarczej, naukowej i w dalszym ciągu rozwijać. Taka była filozofia projektu. Obok części badawczej jest również ta, adresowana do praktyki, żeby zainteresowani z tego kręgu wiedzieli, że są innowacyjne prewencyjne i gaśnicze technologie, które można stosować na zwałowiskach - wyjaśniał lider projektu Cool's.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.