- W najbliższej dekadzie węgiel będzie podstawowym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej w Europie. Dlatego tak istotne będzie dla nas podnoszenie sprawności pieców i systemów wytwarzania energii pochodzącej z węgla - powiedział eurodeputowany Bogdan Marcinkiewicz - nowy przewodniczący "European Round Table on Coal" podczas środowego (21 marca) spotkania grupy w Brukseli.
Stół w formie cyklicznych spotkań został zorganizowany po raz pierwszy w 2008 roku przez niemieckiego posła Christiana Ehlera. Skupia międzynarodowe grono posłów Parlamentu Europejskiego zainteresowanych tematem przyszłości europejskiego węgla. Głównym celem spotkań jest wspieranie dialogu między europejskimi instytucjami i branżą węglową. Kluczowym aspektem jest również promowanie ekologicznego wykorzystania węgla - dowiedział się portal górniczy nettg.pl pl z informacji przekazanych przez biuro eurodeputowanego Bogdana Marcinkiewicza.
Tym razem dyskusja toczyła się wokół bieżących i przyszłych problemów polityki energetycznej Unii Europejskiej oraz wyzwań stojących przed instytucjami naukowymi i przemysłem węglowym.
- Węgiel jest wyzwaniem, z którym musi się zmierzyć współczesna Europa. Nie możemy zrezygnować z tego paliwa. Jednakże projekty, które będziemy realizować muszą spełniać europejskie standardy. Eurelectric w Raporcie 2050 prognozuje, że produkcja energii w elektrowniach węglowych, wyposażonych w instalacje CCS, wyniesie w roku 2050 ok. 30 proc. Stąd teza, że paliwa kopalne w perspektywie roku 2050, przynajmniej w tej części Europy, będą znaczącym elementem mieszanki energetycznej. Podobna jest wymowa "Polityki energetycznej Polski do roku 2030", gdzie prognozuje się, że w 2030 roku 52 proc. energii produkowane będzie z węgla, a 7 proc. z gazu - mówił w Brukseli Marcinkiewicz.
Zdaniem eurodeputowanego z Polski argumentów za węglem jest wiele. Najważniejszy z nich to bezapelacyjnie szeroka dostępność tego surowca w Polsce i na świecie. Poseł zwrócił też uwagę, na niesamowity rozwój tej gałęzi gospodarki na rzecz ochrony środowiska.
- Można zauważyć stałe ograniczenia emisji zanieczyszczeń takich jak pył, dwutlenek siarki, czy tlenki azotu. To nikogo nie powinno dziwić i ten trend na pewno się utrzyma. Każdy producent energii chce przecież spalać jak najmniej surowca i otrzymywać jak najwięcej energii. Tak jest i będzie na całym świecie - zakończył polski deputowany.
W dyskusji udział wziął też Eurodeptowany Claude Turmes - znany przedstawiciel frakcji "Zielonych", który przysłuchiwał się dyskusji.
- Jesteśmy zainteresowani projektami badawczymi dotyczącymi pilotażowych instalacji CCS, które mają zobrazować nam możliwości tej technologii. Będziemy bacznie obserwować działania naukowców pod kątem ich zastosowania w przemyśle - powiedział po spotkaniu.
W trakcie spotkania swoje prelekcje wygłosili także Alan Svoboda - dyrektor zarządzający sprzedażą i handlem w grupie CEZ, Wolfgang Dirschauer - dyrektor ds. polityki klimatycznej, Vattenfall Europa oraz Bogdan Janicki - starszy doradca w CEEP.
W galerii: Obrady "European Round Table On Coal". Bruksela, 21 marca 2012 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.