Związek Zawodowy Górników w Polsce będzie współpracował z Zielonymi w kwestiach realizacji unijnej polityki energetyczno-klimatycznej w Polsce.
W środę 21 marca w Katowicach spotkali się przedstawiciele obu organizacji podczas tzw. czarno-zielonego okrągłego stołu energetyczno-klimatycznego.
- My potrafimy rozmawiać z Zielonymi, chcemy współpracować, bo płaszczyzn do tego dialogu jest wiele - przyznał Andrzej Chwiluk, szef ZZG.
Przyznał, że postanowień pakietu energetyczno-klimatycznego nie da się wstrzymać ani nawet renegocjować.
- To błędne myślenie. Rząd chce pokazać teraz, że coś jeszcze w tej materii zrobi, ale gdy był na to czas nic nie potrafiono wskórać - akcentował Chwiluk. Powiedział również, że Związek Zawodowy Górników i Zielonych wiele rożni, jeśli chodzi o zagadnienia klimatyczne, ale jest też sporo punktów spójnych.
- Bruksela może nam dać szansę dogonienia wysokorozwiniętych przemysłów krajów zachodnich w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Tam się wspiera innowacje w tym zakresie, u nas trudno jest nawet dostać dofinansowanie na baterię słoneczną - argumentował szef ZZG Górników w Polsce.
Jego zdaniem należy zwiększać efektywność polskiej energetyki konwencjonalnej zamiast wydawać pieniądze na instalacje atomowe.
- To jest wyjątkowe spotkanie, bo też wyzwania stojące przed Polską w dziedzinie energetyki są wielkie. Pakiet energetyczno-klimatyczny budzi emocje, ale jest też szansą na zazielenianie polskiej gospodarki i przy tym tworzenie miejsc pracy. Trzeba przeprowadzać termoizolację budynków, racjonalnie korzystać z bogactw naturalnych, poprawiać efektywność wykorzystania węgla, słowem oszczędzać. Te racje nas łączą - zapewniał Dariusz Szwed, członek zarządu Zielonych 2004 i przewodniczący rady programowej Zielonego Instytutu.
W trakcie dyskusji krytykowano rządu za brak długofalowego programu polityki energetycznej kraju. Dostało się też samorządowi.
- Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego nie zabiera w ogóle głosu w sprawie strategii rozwoju. W ubiegłym roku władze regionu miały interweniować w Warszawie w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego, ale głosy w Sejmiku podzieliły się. Nawet w tej kwestii nasi politycy nie potrafią zająć jednoznacznego stanowiska - mówiła dr Małgorzata Tkacz-Janik, przedstawicielka Zielonych.
Z kolei Bożena Herbuś, szefowa Wydziału Komunalnego częstochowskiego magistratu, zaprezentowała dane, z których wynika, że miasto w ciągu ostatnich dziesięciu lat, prowadząc oszczędna politykę energetyczną, nie dopuściło do emisji dwutlenku węgla w ilości 46 tys. ton.
Dr Ludomir Duda z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego przekonywał o ogromnych korzyściach płynących z termoizolacji. Tymczasem deweloperzy budujący domy na sprzedaż wciąż - jego zdaniem - wznoszą je najmniejszym kosztem.
- Gdyby postępowali inaczej mogliby nawet narazić się na odpowiedzialność karną za działanie na niekorzyść swoich firm. Z taką filozofią do niczego nie dojdziemy - wyjaśniał Duda.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.