Prezes LW Bogdanka Mirosław Taras zakłada, że średnia cena węgla kamiennego ze spółki na koniec 2012 roku wzrośnie o około 7 proc.
- Dokonaliśmy renegocjacji wszystkich kontraktów zarówno małych klientów, typu ciepłownie, cementownie, chemia, jak i dużych, czyli energetyki - powiedział Taras podczas konferencji prasowej. - Przewidujemy, że w naszym przypadku średni wzrost ceny węgla na koniec tego roku, który będzie pochodną jakości, a także wypadkową wszystkich cen we wszystkich segmentach, w których Bogdanka sprzedaje węgiel, wyniesie około 7 proc.
Poinformował, że wśród klientów spółki są tacy, którzy będą mieć kilkunastoprocentowy wzrost cen i tacy, którym węgiel podrożeje kilka procent.
W 2011 roku na rynku krajowym średnia cena węgla energetycznego (dla wszystkich sortymentów) wyniosła 278,35 zł/t i była wyższa o 9,88 proc. rok do roku.
- Informowaliśmy wcześniej i podtrzymujemy, że w tym roku wydobycie wyniesie nieco ponad 8 mln ton węgla - powiedział prezes Taras.
Zbigniew Stopa, wiceprezes ds. technicznych, poinformował dziennikarzy, że w I kwartale wydobycie może wynieść nieco ponad 2 mln ton. W drugiej połowie roku planowana jest dostawa drugiego kompleksu strugowego, którego uruchomienie zaplanowane jest na czwarty kwartał. Bogdanka zamierza też rozpocząć procedurę kupna trzeciego struga.
W 2011 roku wydobycie węgla handlowego w Bogdance wzrosło o 0,66 proc. i wynosiło prawie 5,84 mln ton (rok wcześniej 5,8 mln ton.) W samym czwartym kwartale wyniosło ok. 2 mln ton. W październiku spółka uruchomiła bowiem wydobycie szybem w polu Stefanów.
- Czwarty kwartał jest wyznacznikiem tego, co będzie w tym roku i w latach następnych. Będziemy mieć efekty zrealizowanych inwestycji. Czwarty kwartał pokazuje, jaki jest potencjał spółki - powiedziała Krystyna Borkowska, wiceprezes Bogdanki ds. finansowych.
Prezes Taras powtórzył, że spółka zamierza opublikować nową strategię, w tym nową politykę dywidendową. Dokumenty musi zatwierdzić rada nadzorcza, obecnie nad nimi proceduje.
Z zysku za 2011 rok zarząd Bogdanki chce wypłacić na dywidendę 68,03 mln zł, co daje 2 zł na akcję i stanowi ok. 30 proc. ubiegłorocznego zysku.
- Wielkość dywidendy ma odniesienie w tym, co jest na rynku, w naszej branży - zaznaczył Mirosław Taras.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.