Fundacja im. Lesława Pagi organizuje w kwietniu i maju br. Akademię Energii - projekt edukacyjny dla studentów i absolwentów, którzy są zainteresowani bezpieczeństwem energetycznym i rozwojem rynków energii w Polsce.
Akademia Energii ma być też platformą do dyskusji i wymiany myśli na tematy związane z energetyką dla młodych ludzi i ekspertów sektora energetyki.
- Celem Fundacji 2065 im. Lesława A. Pagi jest budowa trwałej instytucji edukacyjnej oraz szerokiej koalicji z udziałem instytucji rynku kapitałowego na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i stabilnego rozwoju rynków energii w Polsce" - poinformowała prezes Fundacji Ewa Paga.
Projekt zostanie zainaugurowany 13 kwietnia br. w siedzibie GPW w Warszawie, a zajęcia będą odbywać się w weekendy do 27 maja br. Rekrutacja do projektu potrwa do 23 marca.
Tematyka zajęć to: elektroenergetyka, gaz, paliwa płynne, węgiel, energia jądrowa, odnawialne źródła energii, a także zagadnienia z zakresu inwestowania, legislacji, regulacji oraz polityki. Zajęcia poprowadzą naukowcy i eksperci rynkowi.
Projekt adresowany jest do studentów i absolwentów uczelni wyższych do 26. roku życia - głównie z kierunków ekonomicznych, finansowych, prawniczych, technicznych.
W projekcie wezmą udział największe spółki z sektora: Enea, Energa, Gaz-System, Towarowa Giełda Energii, Jastrzębska Spółka Węglowa, Kulczyk Investments, PGNiG, PKN Orlen, PSE-Operator, Tauron Polska Energia.
Patronem Akademii Energii jest GPW w Warszawie oraz KDPW. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.
Lesław Paga (ur. 24 września 1954 w Bytomiu, zm. 2 lipca 2003) - polski ekonomista, współtwórca Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, pierwszy przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych.
Działacz Solidarności (na I zjeździe pełnił funkcję przewodniczącego obrad), po 1989 zaangażowany w działalność państwową. Był doradcą ministra finansów, dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, współtwórcą Giełdy Papierów Wartościowych. W latach 1991-1994 był pierwszym przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych. Później m.in. prezes firmy consultingowej Deloitte & Touche.
W 2003 roku powołana została Fundacja im. Lesława A. Pagi. w celu upamiętnienia osoby i dzieła Lesława A. Pagi.
Celem Fundacji jest działalność oświatowo-wychowawcza związana z promowaniem dobrych praktyk w działalności gospodarczej, a także wspieranie utalentowanych studentów i absolwentów szkół wyższych zajmujących się problematyką gospodarczą.
Od 2004 Fundacja przyznaje Nagrodę im. Lesława A. Pagi. Wyróżnia się nią biznesmenów, działaczy gospodarczych i publicznych lub instytucje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.