Paliwa węglowe wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej w 21 państwach UE.
Średnio 30 proc. wynosi udział paliwa węglowego w produkcji energii elektrycznej w państwach członkowskich Unii Europejskiej - wynika z referatu prof. Józefa Dubińskiego, dyrektora naczelnego Głównego Instytutu Górnictwa, zaprezentowanego podczas ostatniej Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Zerowy udział węgla w produkcji energii wykazuje jedynie sześć państw Unii, a aż siedem krajów zużywa więcej niż średnia. Oprócz Polski i Estonii, których bilans energetyczny w ponad 90 proc. oparty jest na paliwie węglowym, do liderów w zużyciu czarnego i brunatnego złota należą Grecja i Czechy (ok. 60 proc.) oraz Niemcy, Bułgaria i powszechnie uważana za wolny od węgla kraj Dania. Ta sama Dania, która pełniąc prezydencję w UE, chce doprowadzić do zaostrzenia unijnej polityki klimatycznej, tym samym ograniczając do minimum pozycję węgla.
Jak wskazuje prof. Dubiński, Europa stoi przed dylematem, jaka ma być rola węgla w gospodarce energetycznej. W czasie gdy antywęglowa koalicja mówi o dekarbonizacji, Polska przekonuje do energetyki nie niskowęglowej, lecz niskoemisyjnej.
- Mamy złoża i niezbędną do produkcji infrastrukturę, a chcemy od tego odchodzić. Nasze zasoby stanowią o wysokim stopniu niezależności energetycznej - wylicza profesor.
Z raportu Międzynarodowej Agencji Energii, zaprezentowanego trzy tygodnie temu w Katowicach, wynika, że węgiel jest drugim najważniejszym źródłem energii pierwotnej na świecie po ropie naftowej, a w ostatniej dekadzie jego zużycie wzrosło o ponad 70 proc. - z 3,7 mld t rocznie w 2000 r. do 6,3 mld w roku 2010. MAE prognozuje, że do 2016 r. światowy popyt na węgiel wzrośnie o 2,8 proc.
- Naszym problemem jest pokazanie Komisji Europejskiej, że węgiel jest czysty, a to wiąże się z dotarciem do opinii publicznej. W uważanej za "zieloną" Danii 48 procent energii pochodzi z węgla, ale w społecznym przekonaniu duńska energetyka jest czysta - taką refleksją podzielił się podczas prezentacji raportu Międzynarodowej Agencji Energii Bogdan Janicki, reprezentujący Central Europe Energy Partners.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.