W woj. pomorskim działa 5 - spośród 20 krajowych - biogazowni rolniczych. Ponad 20 takich siłowni jest w trakcie realizacji, z czego 6 na etapie zaawansowanym. W Pomorskiem biogazownie przy fermach trzody chlewnej zbudowało jedno z przedsiębiorstw rolnych.
- Pomorskie należy do czołówki w kraju pod względem zrealizowanych i realizowanych biogazowni rolniczych - poinformował PAP Andrzej Curkowski z Instytutu Energetyki Odnawialnej w Warszawie.
Zwrócił uwagę, że "pod względem liczby projektów będących w trakcie realizacji na pierwszym miejscu w kraju jest woj. wielkopolskie".
Zaznaczył, że "Pomorskie i Wielkopolska to są główne regiony, gdzie biogazownie rolnicze powstają". - W innych regionach te liczby są dużo mniejsze - dodał.
O rozwoju biogazowni rolniczych decydują m.in. dostępność surowca, wielkość gospodarstw. "Regiony Polski północnej i zachodniej mają inną strukturę gospodarstw, niż Polska wschodnia i to może być bodźcem rozwoju, bo z większych gospodarstw łatwiej jest pozyskać substraty (surowiec - PAP) dla instalacji" - dodał.
Działające w Pomorskiem biogazownie o łącznej mocy 5 MW należą do przedsiębiorstwa rolnego Poldanor SA i pracują przy fermach trzody chlewnej. Spółka posiada łącznie 8 biogazowni o łącznej mocy 7,4 MW (3 są w woj. zachodniopomorskim).
Spółka na swojej stronie internetowej informuje, że jako surowiec energetyczny w biogazowniach stosowana jest gnojowica trzody chlewnej wymieszana z komponentami uzupełniającymi (kiszonka kukurydziana oraz produkty i półprodukty produkcji roślinnej i produkcji pasz). Wyprodukowana energia elektryczna jest wykorzystywana na potrzeby biogazowni i pobliskiej fermy trzody chlewnej oraz jest sprzedawana na zewnątrz.
W realizacji biogazowni w województwie głównie w charakterze inwestora uczestniczy także spółka Energa BIO należąca do Grupy Kapitałowej Energa.
Dyrektor Regionalny Energa BIO Sp. z o.o. w Gdańsku Michał Domagalski poinformował PAP, że "spółka w 2012 r. planuje rozpoczęcie budowy biogazowni w Starogardzie Gdańskim o planowanej mocy do 1,7 MW, która wykorzystywać będzie, jako surowiec kiszonkę kukurydzy".
Powiedział, że spółka realizuje projekty biogazowe na bazie spółek celowych tworzonych specjalnie dla takich przedsięwzięć. Udziałowcami w nich mogą być, obok Energa BIO, również partnerzy lokalni. - Energa BIO poszukuje takich podmiotów, w szczególności rolników, którzy mogą być udziałowcem lub właścicielem biogazowni, są gotowi przeznaczyć swoje grunty pod inwestycję, a także pełnić rolę dostawcy substratu - podkreślił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.