Systemowe, innowacyjne podejście do zarządzania likwidacją dwutlenku węgla ze zwałowisk odpadów powęglowych będzie w przyszły czwartek, 22 bm., przedmiotem konferencji naukowej w Głównym Instytucie Górnictwa.
Obok GIG w opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych metod likwidacji rozproszonej emisji tego gazu ze zwałowisk jest również zaangażowana Politechnika Śląska. Wspólny projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Zwałowiska odpadów powęglowych są jednym z istotnych źródeł emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Jak się szacuje, polskie górnictwo węgla kamiennego tworzy rocznie przeszło 1,6 mld t odpadów. Wprawdzie ich zdecydowana większość jest wykorzystywana gospodarczo, niemniej w granicach 10 proc. trafia na zwałowiska. W kraju jest ich przeszło 200, a ich łączna powierzchnia zajmuje ok. 4 tys. ha.
Największą emisję niosą zwałowiska zapożarowane. GIG i Politechnika Śląska podjęły się rozpoznania skali zjawiska oraz opracowania innowacyjnych technik i metod jego likwidacji. Konferencja będzie okazją do bliższego spojrzenia na szczegółowe zadania badawcze.
Patronami medialnymi konferencji są Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.