Kompania Węglowa, największa spółka górnicza w Europie, sfinalizowała w czwartek (15 marca) sprzedaż 70 proc. akcji Węglozbytu. Nabywcą udziałów został katowicki Węglokoks. Umowę ze strony Kompanii podpisali prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska i wiceprezes Krzysztof Brejdak, zaś ze strony Węglokoksu - prezes Jerzy Podsiadło i wiceprezes Bogusław Oleksy. Przy parafowaniu dokumentu obecna była również Aleksandra Słupska, prezes Węglozbytu.
Wstępną umowę obie ze stron podpisały jeszcze w grudniu 2011 r. Do finału transakcji potrzebna była jednak zgoda prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Stosowna decyzja została wydana 5 marca 2012 r. i otworzyła drogę do ostatecznego przejęcia Węglozbytu przez Węglokoks.
Wartość umowy, podpisanej w siedzibie Kompanii Węglowej, wynosi nieco ponad 39 mln zł. Pozostała część akcji Węglozbytu należy do Skarbu Państwa.
Przedmiotem działalności firmy jest m.in.: eksport, import i handel wewnętrzny, hurtowy i detaliczny węglem, paliwami płynnymi i gazowymi, ponadto wszelkimi towarami oraz artykułami przemysłowymi i spożywczymi. Spółka zajmuje się także produkcją mieszanek węglowych na składowiskach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.