W ramach ubiegłorocznej kampanii społecznej "Życie po śmieci śmieciach", zorganizowanej przy udziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, udało się zlikwidować w całym regionie kilkaset dzikich śmietnisk zlokalizowanych w lasach oraz w pobliżu górskich rzek i jezior.
Podczas prac likwidacyjnych znajdowano w nich sterty puszek, plastikowych opakowań, sprzęty RTV, AGD, meble, a nawet całe pordzewiałe konstrukcje budowlane lub odpady azbestowe. Z sygnałów jakie docierają od ekologów, rybaków, działaczy samorządowych oraz służb ochrony środowiska wynika, że plaga dzikich wysypisk wciąż jest jednym z najtrudniejszych nierozwiązanych problemów ekologicznych.
- Nowe przepisy i tzw. ustawa śmieciowa, poprzez udzielenie gminom prawa do uszczelnienia systemu gospodarki odpadami na swoim terenie, ma docelowo ograniczyć i zlikwidować proceder wysypywania śmieci do lasów i do rzek - czytamy w komunikacie WFOŚiGW.
Zanim to jednak nastąpi, bardzo dużo zaleć będzie od wrażliwości i odpowiedzialności ekologicznej mieszkańców i turystów, tym bardziej, że coraz częściej mogą sami przekonać się o tym, iż groźba zasypania nas górami śmieci komunalnych nie jest tylko teoretycznym zagrożeniem.
Z taką sytuacją mamy do czynienia w gminie Radziechowy-Wieprz, gdzie pod koniec 2011 roku w korycie rzeki Soły wykryto dzikie wysypisko.
Wśród ponad 16 ton odpadów znajdowały się tam m.in. te najbardziej niebezpieczne, zawierające azbest w pokawałkowanych fragmentach elementów budowlanych.
Mimo zawiadomienia policji i nagłośnienia w mediach tego ekologicznego skandalu, do dziś nie udało się wykryć sprawców.
Sytuacja wróciła tam jednak do normy, gdyż dzięki działalności Funduszu wysypisko udało się zlikwidować.
- W takiej sytuacji, zgodnie z zasadami przyznawania dofinansowania ze środków Funduszu, możliwe było wsparcie finansowe akcji usuwania i w myśl tych przepisów zarząd przyznał gminie dotację na ten cel - głosi komunikat WFOŚiGW.
W galerii: Dzikie śmietniska w regionie śląskim (zdjęcia Krystian Krawczyk, Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Do tej pory również nie znaleziono "pędzących eko-królików", które zgarnęły sumy przeznaczone na ekoedukację - szczegóły na google pl po wklejeniu hasła "narodowy przekręt ekologiczny" ...